Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

18 września, 2020

100. lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu


18 września w Bytomiu odbyły się obchody 100-lecia powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Z tej okazji odbył się m.in. happening historyczny, warsztaty śpiewania, czy też spacery z Wojciechem Korfantym po mieście.

Happening historyczny zaplanowano w trzech miejscach Bytomia. Uczniów zaproszono na spacery po mieście śladami plebiscytu i powstań śląskich. Bytomskie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty śpiewania z Grzegorzem Płonką. Za to w Miejskiej Bibliotece Publicznej obyło się spotkanie z autorami książki „Korfanty. Silna bestia” – Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem. Dodatkowo happeningowi towarzyszyły spacery po mieście dla mieszkańców, a także koncert.
Organizatorem wydarzenia zostało Górnośląskie Towarzystwo Historyczne, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Biuro Programu „Niepodległa” oraz gmina Bytom.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Piątkowe wydarzenie to kontynuacja obchodów, które rozpoczęły się w lutym 2020 roku i związane były z 100. rocznicą utworzenia Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i mianowania Wojciecha Korfantego Polskim Komisarzem Plebiscytowym. Tym samym organizatorzy stworzyli to kolejną okazję do poznania historii wydarzeń, które wpłynęły na sytuację Górnego Śląska w latach 1920-1921, a więc okresu kiedy, rozstrzygały się losy przynależności tego regionu do Polski lub Niemiec.

Możliwość komentowania jest wyłączona.