Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gazeta śląska.tv
tło
GRUDZIEŃ 2020

Wigilia, której… nie ma

Za kilka dni zasiądziemy do wigilijnego stołu, aby spożyć tradycyjną wieczerzę. Wierzący chrześcijanie (w zdecydowanej większości) będą wspominać wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem — małej mieścinie na terenie Judei (dzisiejsza Autonomia Palestyńska), narodził się obiecany przez Boga Zbawiciel — Jezus. Niewierzący będą czcić gwiazdkę (niektórzy z młotem i sierpem), Dziadka Mroza, „Święta” albo po prostu… Wigilię, cokolwiek słowo to znaczy.


Najważniejsze nagrody przyznawane przez WFOŚiGW w Katowicach rozdane

Przyznawane przez WFOŚiGW w Katowicach z okazji Dnia Ziemi, za działalność na rzecz ochrony środowiska, najważniejsze doroczne nagrody – Zielone czeki – rozdane. Honorowy patronat nad konkursem objął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W tegorocznej, 27-mej edycji Fundusz przyznał cztery czeki oraz pięć wyróżnień. Statuetki wręczono w trzech z pięciu kategorii – Ekologiczna osobowość roku, Inwestycja proekologiczna roku oraz Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. Bez nagród głównych pozostały w tym roku dwie kategorie – Ekogmina roku i Walka ze smogiem i niską emisją – najaktywniejsza gmina roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Śląski Uniwersytet Medyczny podpisały umowę o współpracy

Do grona uczelni wyższych, które wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych będą realizowały projekty z zakresu ubezpieczeń społecznych, dołączył Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Umowę ramową o współpracy między ZUS i SUM podpisali Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański.

Język Śląski w Parlamencie Europejskim

Do niecodziennego zdarzenia doszło na poniedziałkowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, poświęconej m.in. Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej Minority Safepack. Europoseł frakcji S&D Łukasz Kohut zabrał głos w sprawie tej inicjatywy, podkreślając jej kluczowe znaczenie dla ochrony praw mniejszości etnicznych w kontekście europejskiej różnorodności, jako jednej z najwyższych wartości Unii Europejskiej. Odniósł przy tym do swojej własnej narodowości – śląskiej. Nawiązując do sytuacji prawnej Ślązaków w Polsce i statusu ich języka, europoseł (przechodząc w tym momencie na język śląski) skrytykował postawę Państwa Polskiego, które od wielu lat odmawia Ślązakom możliwości uznania ich narodowości i języka w świetle prawa RP.

GRUDZIEŃ 2020

Grudzień

2020
LISTOPAD 2020

Debatować! Choćby po trupach.

Radny powiatowy (w Tarnowskich Górach), nauczyciel, obywatel Rzeczypospolitej etc. etc. chce podebatować z posłanką, a ta zamiast podjąć rękawicę, załatwiła mu rozmowę z kuratorem oświaty. Rozmowę, która dla pedagoga może zakończyć się zgłoszeniem do rejestru bezrobotnych urzędu pracy. Powiatowego — rzecz jasna. A wszystko przez formę, w jakiej radny domagał się owej dysputy.


Rusza projekt Metropolitalne Łąki Kwietne

W listopadzie rozpoczęła się pilotażowa edycja projektu Metropolitalne Łąki Kwietne. W jej ramach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zachęca samorządy, organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania łąk kwietnych.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zawalczy o czyste powietrze

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zyskała nowe ustawowe kompetencje w ochronie środowiska. Teraz będzie mogła skuteczniej walczyć o czyste powietrze, gdyż wraz z gminami weźmie udział w rządowym projekcie STOP SMOG. To efekt starań o zmianę w zapisach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Rusza Śląska Akademia Handlu Internetowego

Celem projektu jest wzrost konkurencyjności mikroprzed-siębiorstw oraz małych i średnich firm, poprzez wsparcie przedsiębiorców w zakresie przejścia z tradycyjnego han-dlu do sprzedaży i promocji online. To szczególnie istotne w kontekście epidemii koronawirusa.

LISTOPAD 2020

Listopad

2020
Październik 2020

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata uhonorowani w Gliwicach

15 października 2020 r. o godzinie 15.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach, odbyła się uroczystość wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (hebr. ‏חֲסִידֵי אֻמּוֹת הָעוֹלָם‎ Chasid Umot ha-Olam) – najwyższego izraelskiego odznaczenia cywilnego nadawanego nie-Żydom, przyznawanego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.


WYŻSZE DOTACJE I WIĘKSZA WSPÓŁPRACA Z GMINAMI. RUSZA DRUGA CZĘŚĆ PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE” 2.0

Nawet 37 tys. zł dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu mogą otrzymać osoby o najniższych dochodach w ramach drugiej części programu „Czyste Powietrze” 2.0. Konieczne będzie wydawane przez gminę zaświadczenie o dochodach. Za obsługę wniosku gminy mogą otrzymać nawet 100 zł refundacji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął 21 października 2020 r. przyjmowanie wniosków.


„Zielone Śląskie 2030” jednogłośnie przyjęte

Głosowanie nad uchwałą określającą Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030” było jednym z najważniejszych punktów październikowych obrad Sejmiku. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. W sesji uczestniczyło 44 radnych, a glosowania z uwagi na sytuację epidemiczną, odbywały się online. Projekt najważniejszej uchwały dotyczącej realizacji programu „Zielone Śląskie 2030” trafił do społecznych konsultacji w maju br. Do lipca wpłynęło 1066 opinii.

Październik 2020

Październik

2020
Wrzesień 2020

Godki Ojropy – Nasza Cynno Ojropejsko Erbizna
Z okazji obchodzonego w dn. 26 września Europejskiego Dnia Języków publikujemy stanowisko Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych Parlamentu Europejskiego, do której należy śląski europoseł, Łukasz Kohut.


Znamy zwycięzców regionalnego konkursu
Znamy laureatów czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. A to możliwe dzięki patronowi honorowemu konkursu, Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Kto dzięki swojej wiedzy o Śląsku wygrał tę wyjątkową nagrodę?


VIMMEX’EM W KORONAWIRUSA
Górnictwo, czyli co?
Mówimy – górnictwo. Myślimy – węgiel. Nic bardziej mylnego. Przemysł wydobywczy to również górnictwo rud metali, soli i surowców skalnych. Co prawda, właśnie w węgiel Polska jest najbardziej zasobna, ale wydobywamy również inne surowce, m.in. miedź, srebro, sól.

Wrzesień 2020

Wrzesień

2020
Sierpień 2020

Blok energetyczny w Koksowni Radlin z dofinansowaniem
Ponad 34 mln zł przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie w formie pożyczki budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin. Umowę podpisali Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz członkowie zarządu JSW Koks SA – Iwona Gajdzik-Szot i Mariusz Soszyński.


Absolutorium dla Zarządu GZM
Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jednogłośnie udzieliło Zarządowi absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2019.


Przedszkole marzeń wypełniło się dziećmi
31 sierpnia uroczyście otwarto nowo wybudowane przedszkole w Nowym Chechle. Nowy oddział był bardzo w Gminie Świerklaniec potrzebny i kosztował blisko 6 mln zł.


Miód z nutą lub kroplą Katowic
Miasto to dla pszczół bardzo przyjazne środowisko. Pierwsza partia miodu zebranego z dachów katowickich basenów i NOSPR-u wkrótce trafi do mieszkańców.

Sierpień 2020

Sierpień

2020
Lipiec 2020

Mobilne biura programu „Czyste powietrze” ruszyły w trasę
Spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji czy też wymiany tzw. kopciuchów, to wszystko co
czeka na mieszkańców Śląska oraz Małopolski w ramach działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”.


Mistrzostwa świata sztafet coraz bliżej
Rozpoczęło się końcowe odliczanie do lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet na Stadionie Śląskim. 7 lipca do startu imprezy pozostało niespełna 300 dni.


Katowickie targowisko tętniące życiem
Nie można zapominać, że Galeria Katowicka lub Supersam to nie jedyne miejsca do zrobienia zakupów. Codziennie tętnią życiem także katowickie targowiska.


Woda – czy naprawdę taka ważna?
Każdy wie, że pełni bardzo ważną rolę w życiu każdej istoty żywej. Pozwala zaspokoić jedną z podstawowych potrzeb, jaką jest nawodnienie.

Lipiec 2020

Lipiec

2020
Czerwiec 2020

Aplikacja sposobem na ominięcie drogowych korków
Nowatorski pomysł śląskiej policji! Jako pierwsza w kraju Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach udostępnia infor
macje on-line o utrudnieniach na drogach.


Basen w Brynowie już otwarty
W środę 10 czerwca od godziny 14.00 dla mieszkańców dostępny jest pierwszy z trzech budowanych basenów w Katowicach.


Pomoc przyszła na czas
Pakiety ochronne adresowane do przedsiębiorców, ale przede wszystkim przekierowane na wsparcie służby zdrowia środki unijne, uchroniły region przed paraliżem.


Starówki w nowej odsłonie
Zmieniają się centra i wizytówki dużych miast. Do remontu oraz metamorfozy rynku przymierzają się Gliwice oraz Tarnowskie Góry.


Czerwiec 2020

Czerwiec

2020
Maj 2020

KORONAWIRUS – jak się zachować
Podstawowe zasady zapobiegawcze, które mają istotny wpływ na ograniczanie ryzyka zakażenia wirusem.


Śląskie inwestuje w drogi
Inwestycje drogowe realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, mimo trudności związanych z epidemią koronawirusa, są realizowane zgodnie z harmonogramem.


Rozmieszczenie i zasięg występowania SARS-CoV-2 w województwie śląskim
W obliczu zjawiska o zasięgu globalnym, jego aspekcie lokalnym i regionalnym podjęto analizę rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem w województwie śląskim, które ma określone wymiary przestrzenne.


Maj 2020

Maj

2020
Marzec – Kwiecień 2020

Jakub Chełstowski – Marszałek województwa śląskiego
Śląski Pakiet dla Gospodarki Jest odpowiedzią samorządu wojewódzkiego na panującą sytuację. W znacznej mierze powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa. Jest również dopełnieniem centralnego programu rządowego pn. Tarcza Antykryzysowa. Pakiet został stworzony i jest koordynowany przez departamenty merytoryczne Urzędu Marszałkowskiego, a także spółki specjalistyczne Województwa Śląskiego. $1 mld zł


KORONAWIRUS – jak się zachować
Podstawowe zasady zapobiegawcze, które mają istotny wpływ na ograniczanie ryzyka zakażenia wirusem.


Zarazy w średniowiecznej Polsce
Mamy świetnie wyposażone laboratoria medyczne na całym
świecie, rewelacyjnych naukowców, potrafimy wysłać człowieka
w Kosmos, przekraczać kolejne
bariery naszych możliwości i naszej wiedzy, a wobec niewidzialnych wirusów jesteśmy bezradni,
jak ludzie w średniowieczu.


Marzec – Kwiecień 2020

Marzec

2020
Styczeń – Luty 2020

Otwarcie biura senatorskiego Haliny Biedy
W piątek 24 stycznia dla senator Haliny Biedy był to dzień wyjątkowy.
W samo południe bowiem na bytomskim rynku Senator Halina Bieda wraz
z Posłem Tomaszem Głogowskim i profesorem Jerzym Buzkiem posłem
Parlamentu Europejskiego i posełem Tomaszem Olichwerem uroczyście
otwarła nowe biuro senatorskie. Biuro to Mieści się w Bytomiu na rynku
w kamienicy numer 19.


Przebudowa ul 3 maja w Chorzowie
W poniedziałek 27 stycznia rozpoczęły się prace na odcinku ulicy 3 Maja. Chodzi o fragment pomiędzy ulicą Katowicką, a Floriańską. Kierowców oraz pieszych obowiązują
zmiany w organizacji ruchu.


Borys Budka nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej
Urodzony w województwie śląskim Borys Budka został nowym szefem Platformy Obywatelskiej. Zastąpił Grzegorza
Schetynę, który nie kandydował w tych wyborach


4. Śląski Festiwal Nauki już za nami


W dniach 26–27 stycznia w Katowicach odbyła się 4. już
edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Obecnie jest to jedno
z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie.

Styczeń – Luty 2020

Styczeń

2020