Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

27 maja, 2022

100 odcieni Zabrza

25. Międzynarodowy Festiwal Rysowania
Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych, każdorazowo jest wykonanie rysunku z natury postaci ludzkiej w dowolnych: technice rysunkowej, rodzaju podobrazia i formacie. Uczestnikom festiwalu pozuje około stu modeli. Połowę stanowią uczniowie szkół plastycznych z Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu, drugą połowę uczniowie zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.
Każda edycja festiwalu ma swój temat np. „Teatr”, „Europa – nasz wspólny dom”, „Śląsk węglem rysowany”, „95 lat Zabrza”. W bieżącym roku tematem 25 Międzynarodowego Festiwalu Rysowania będzie „100 odcieni Zabrza”. Tegoroczna edycja ma promować stulecie Miasta Zabrze. Inicjatorem Festiwalu jest zabrzański artysta malarz Witold Berus, a festiwal ten obchodzi właśnie swoje ćwierćwiecze.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności, własnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu, spontaniczność wypowiedzi, użycie bogatych środków plastycznego wyrazu,
indywidualna kreacja i indywidualny styl sprawiają, że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna, że rysunki, które tu powstają są niezwykłe.
Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora i nauczycieli akademickich
katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia.
We wrześniu odbywa się wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego wręczane są nagrody. Można się wtedy przekonać, jak wielka jest różnorodność prac i na jakim są poziomie.
Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to Święto Rysunku. Jak powiedziała kiedyś Prezydent miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka–Szulik: „Zabrze na ten dzień staje się światową stolicą rysunku”.
Międzynarodowy Festiwal Rysowania na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Śląska.

25. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA W ZABRZU – 100 odcieni Zabrza już 3 czerwca 2022r., godz. 10.00-15.00 w MOSiR Zabrze, ul. J. Matejki 6
Bilety: Bilet wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed Imprezą w cenie 10 zł (wstęp wolny dla uczniów szkół specjalnych, osób niepełnosprawnych i wychowanków domów dziecka).
Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym mogą uczestniczyć i uczestniczą osoby od lat 2 do lat 100. W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób, a były i takie edycje, w których liczba uczestników wynosiła tysiąc dwustu.Festiwale odbywają się w największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Więcej informacji oraz regulaminy:

MFR W ZABRZU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *