Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

17 lutego, 2020

100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego

Z okazji 100. rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego, 20 lutego 2020 r. zapraszamy do Bytomia na uroczyste obchody tego ważnego dla Górnego Śląska wydarzenia.

W trakcie obchodów zorganizowane będą:
• Spacery po Bytomiu „Śladami Wojciecha Korfantego”, przybliżające ważne miejsca na mapie miasta związane z walką o przynależność regionu do państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej:
– w godz. 9.00 – 13.30 dla uczniów wszystkich typów szkół;
– w godzinach: 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 dla zaproszonych gości i mieszkańców (zapisy w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7).
• Od godz. 14.00 – część oficjalna uroczystości na bytomskim Rynku z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, mieszkańców i władz Bytomia oraz przedstawicieli miast Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP;
– złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego;
– pamiątkowe zdjęcie: BYTOM 20.02.2020. Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w obchodach – założenia strojów z epoki i do wspólnego zdjęcia. Razem ułożymy na płycie bytomskiego Rynku napis BYTOM 20.02.2020.
• Godz. 18.00 – obchody zakończy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu bytomskiego Sądu Rejonowego, który w tamtych latach był miejscem organizowanych wieców przed plebiscytowych (wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7). Koncert będzie tożsamy z wydaną w ubiegłym roku przy płytą CD o tym samym tytule.
Organizatorami uroczystości są: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej o/Katowice, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Partnerzy: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.
Mecenat: Województwo Śląskie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.