Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

31 maja, 2022

Kolonia Zgorzelec od nowa – trwają intensywne prace rewitalizacyjne na osiedlu robotniczym w Bytomiu


Każdy, kto miał okazję przespacerować się po zabytkowym osiedlu robotniczym Kolonia Zgorzelec w Bytomiu przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych wie, że określenie pustostan, nie oddawało faktycznej kondycji, w jakiej ekipy budowlane zastały nieużytkowane przez wiele lat familoki. Choć inwestycja ma się zakończyć dopiero za rok, efekty prac już robią ogromne wrażenie. W położonym na granicy Łagiewnik i Szombierek zabytkowym zespole urbanistyczno-architektonicznym praca wre. Straszące do niedawana pustostany, zmieniają się w budynki mieszkalne. Łącznie remontowane są 24 budynki.

– Jestem pod wrażeniem prac, bo tak naprawdę w dużej części budynków mamy do czynienia z ich odbudową, podniesieniem z całkowitej ruiny. To dzięki środkom unijnym uda się uratować i przywrócić to miejsce mieszkańcom Bytomia i miłośnikom postindustrialnych klimatów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Od fundamentu po dach

Przypomnijmy, że w ramach I etapu unijnego projektu „Rewitalizacji podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec realizowanego przez Bytomskie Mieszkania trwa remont 14 opustoszałych familoków. Nieużytkowane budynki wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji, czyli prostowania budynków. Prace w części budynków są już na ukończeniu – pozostał zaledwie montaż okien i drzwi oraz prace wykończeniowe. W wyremontowanych budynkach powstają komfortowe lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw.


Kolonia Zgorzelec w trakcie rewitalizacji

– Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie). W wyniku realizacji tego projektu odzyskamy 40 lokali mieszkalnych – mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań. Zgodnie z planem, wyremontowane lokale trafią do kolejnych mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub w trakcie gruntownych remontów. Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów wokół tych budynków. Powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury.

Remontowane części wspólne

Drugim projektem realizowanym na terenie Kolonii Zgorzelec jest jest projekt remontu 10 budynków sześciu wspólnot mieszkaniowych. Liderem projektu jest spółka ZBM-TBS. W projekcie realizowanym w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji są odnawiane elewacje frontowe, wykonywane izolacje pionowe budynków,w części budynków wymiana pokrycia dachowego z przemurowaniem kominów, remont klatek schodowych obejmujący wymianę sieci elektrycznej z odmalowaniem i remontem schodów, odnowienie drzwi wejściowych, wymiana okienek piwnicznych na częściach wspólnych. Prace te zostaną zrealizowane w budynkach o numerach: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36.

Dodatkowo prace rewitalizacyjne obejmują nowe zagospodarowanie terenów wokół budynków, gdzie według projektów będą wykonane: nowe trawniki, klomby, skalniaki, plac zabaw, mini kompleks sportowy z boiskami do koszykówki i siatkówki, stołem do ping-ponga. Teren zostanie oświetlony i zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Prowadzone są też prace dodatkowe tj. podłączenie wszystkich budynków do sieci światłowodowej oraz dwóch budynków do sieci gazowej. – Wraz z Bytomskimi Mieszkaniami pracujemy nad tym, aby na całym osiedlu zmienić dotychczasowy system zasilania energetycznego z napowietrznych linii na linie poprowadzone pod ziemią – mówi Jacek Panas z ZBM -TBS Sp. z o. o. Koszt rewitalizacji dla budynków i zagospodarowania terenu wynosi 7,5 mln zł.

Kolonia Zgorzelec po sąsiedzku

Życie zawita też do budynku nr 31, w którym powstaje punkt aktywności lokalnej. Będzie to miejsce stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach Kolonii Zgorzelec, gdzie będą mogły być realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko.

Kolonia Zgorzelec, wybudowana w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus (Huty Zygmunt), jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. W 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do obszaru rewitalizacji.

Wartość prac realizowanych w ramach dwóch projektów wynosi około 36,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to prawie 30 mln zł.

Źródło:Urząd Miejski w Bytomiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *