Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

08 sierpnia, 2022

Uniwersytecki miód z kocimiętką

8 sierpnia corocznie obchodzony jest w Polsce Wielki Dzień Pszczół. To dobry moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie, a także ocenić zagrożenia, z którymi muszą się mierzyć. Od czterech lat na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego mieszkają pszczoły. Opiekę nad całym przedsięwzięciem sprawuje między innymi dr hab. Mirosław Nakonieczny prof. UŚ.

Razem z naukowcami Wydziału Nauk Przyrodniczych: dr Agatą Nicewicz i dr. Łukaszem Nicewiczem prowadzą badania nad funkcjonowaniem pszczoły miodnej w miastach. W związku z tym, że uniwersytecka pasieka zlokalizowana jest w zanieczyszczonym środowisku miejskim, zarówno miód, jak i pyłek pszczeli zostały przebadane pod kątem obecności ołowiu, kadmu, a także mikroelementów – cynku i miedzi. – „Okazuje się, że od kilku lat miejska pszczoła świetnie radzi sobie z oczyszczaniem produktu”–- wyjaśnia profesor M. Nakonieczny.

Miód miejski jest smaczny i zdrowy również dlatego, że na terenach miast pszczoły nie spotykają muszą mierzyć się z opryskami. Uniwersyteckie pszczoły owady mają do czynienia z bardzo różnorodnymi roślinami, które są przez ludzi sadzone w parkach i ogrodach. Ich mnogość sprawia, że smak wytworzonego miodu nierzadko jest ogromnym zaskoczeniem. Jak wyjaśnia profesor Mirosław Nakonieczny, miód produkt pochodzący z uli znajdujących się na dachu WPiA jest głównie miodem akacjowym z dodatkiem … kocimiętki.

Należy natomiast pamiętać, że pszczoły pełnią zasadniczą rolę w produkcji ponad jednej trzeciej żywności, którą spożywamy. Bez pszczół zabrakłoby większości rodzajów, tak potrzebnych nam, warzyw i owoców. Bez zapylaczy w Europie wyginęłoby co najmniej 71, na 100 różnych gatunków roślin, z których człowiek otrzymuje 90% pożywienia. Bez zapylania przez pszczoły zniknęłoby dobrych 71 gatunków. W trosce o pszczoły Uniwersytet Śląski połączył siły ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach. – Efektem tej współpracy -przypomina profesor Nakonieczny, była wspólna organizacja Międzynarodowego Kongresu Pszczelarskiego w marcu 2020 roku w Cieszynie, połączona z wystawą sprzętu dla pszczelarzy. Wydarzenie zaowocowało nawiązaniem współpracy pomiędzy najważniejszymi ośrodkami naukowymi w Polsce w celem wydania monografii naukowej o tematyce pszczelniczej w Wydawnictwie UŚ.
Źródło: Uniwersytet Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *