Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

29 kwietnia rusza Bytomski Budżet Obywatelski

Prawie 6 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 30 maja. W ubiegłej edycji bytomianie zgłosili ponad 40 projektów, z czego na 39 poddanych pod głosowanie, swoje głosy oddało prawie 27 tysięcy bytomian. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, trwa realizacja 12 inicjatyw. Teraz czas na kolejne.

Wszystkie informacje dotyczące Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 dostępne są na stronie: https://bo.bytom.pl/

– Wojna w Ukrainie i konieczność zapewnienia przyjeżdżającym do Bytomia uchodźcom dachu nad głową to dla nas ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe. I choć sejm przyjął poprawkę do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która umożliwiła samorządom rezygnację z budżetu obywatelskiego, zdecydowaliśmy, że w Bytomiu przeprowadzimy konsultacje w niezmienionym kształcie. Wiemy, jak ważny jest budżet obywatelski dla bytomian i dla miasta – mówi prezydent Mariusz Wołosz.


Zanim zgłosisz swój projekt

Aby złożyć swój projekt, niezbędne jest zebranie minimum 50 podpisów od osób, które poprą naszą inicjatywę. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą poparcia.

Podpisane wnioski do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego (wraz z listami poparcia) można składać poprzez stronę internetową bo.bytom.pl, w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie, oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP. Wnioskodawcy mają czas od 29 kwietnia do 30 maja. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 23 września do 7 października 2022 r. w formie elektronicznej.


Dwa głosy

Każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec Bytomia dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł – do wyczerpania kwoty 2 mln zł
jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł – do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na realizację Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

Głosowanie tylko w formie elektronicznej

Głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz udostępniony na stronie internetowej bo.bytom.pl. Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

Wyłonione w ramach budżetu partycypacyjnego projekty będą realizowane w 2023 roku. Łączna pula środków na realizację projektów w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego w 2023 wyniesie 5 mln 994 tys. 883 zł.

Źródło: Biuro Prasowe,Urząd Miejski w Bytomiu

Możliwość komentowania jest wyłączona.