Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

14 stycznia, 2022

491 maluchów urodziło się na dąbrowskiej porodówce w 2021 roku. Jakie imiona nadawali rodzice swoim pociechom najchętniej?

Zuzanna, Lena i Maja wśród dziewczynek, a Jakub i Wojciech wśród chłopców – to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Dąbrowie Górniczej w 2021 r. W poprzednim roku na oddziale dąbrowskiej porodówki na świat przyszło 491 dzieci. Jest to zdecydowany wzrost w stosunku do 2020 r., kiedy urodziło się o 110 dzieci mniej. Przyszłe mamy z Dąbrowy Górniczej i okolic chętnie wybierają oddział położniczo-ginekologiczny Zagłębiowskiego Centrum Onkologii z uwagi na komfortowe warunki rodzenia oferowane przez szpital. W 2021 r. oddział przeszedł modernizację pod kątem kadrowym i wyposażenia, otwarto również nowoczesny blok porodowy.
W 2021 roku urodziło się 248 chłopców. Statystycznie przegonili oni dziewczynki, których urodziło się 243. Co ciekawe, w ubiegłym roku w dąbrowskim szpitalu szczęśliwie przyjęte zostały aż cztery ciąże bliźniacze! Najwięcej noworodków powitaliśmy we wrześniu, a najmniej w maju. Zdecydowana większość to porody naturalne, których było 256, reszta maluszków przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia, a aż 50 noworodków urodziło się z wagą powyżej 4 kilogramów.
Zuzia, Kuba i Wojtek – najchętniej nadawane imiona w Dąbrowie Górniczej
Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Dąbrowie Górniczej, najchętniej nadawanym imieniem była Zuzia – aż 19 dziewczynek je otrzymało. Na drugim miejscu znalazły się Lena i Maja (14). Wśród chłopców najpopularniejszymi imionami były Jakub i Wojtek – po 11, zaraz po nich najliczniejsi byli Antoś, Franciszek i Jaś. Nietypowe imiona, na które zdecydowali się rodzice dąbrowskich pociech to m.in.: Florentyna, Layla, Milan, Zoja, Diana.

Nowoczesny Oddział Położniczo-Ginekologiczny
Na większą liczbę odebranych porodów w stosunku do poprzednich lat wpłynął szereg zainicjowanych zmian, jakich doczekał się Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.
Zeszły rok rozpoczął drogę naszego szpitala do nowoczesnego położnictwa. Był to intensywny i bardzo dynamiczny okres. W procesie przemian zetknęliśmy się z wieloma wspaniałymi ludźmi, dzięki którym oddział funkcjonuje na nowych zasadach i nadal się rozwija. Cieszymy się, że zmiany i zapoczątkowana modernizacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony Pacjentek, które obdarzyły nas zaufaniem i powierzyły nam zdrowie swoje i swoich dzieci. – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
W 2021 roku otwarto zmodernizowany blok porodowy. Przekształcenie to dotyczyło pomieszczeń i wyposażenia oraz kadry. Zatrudniony został nowy zespół doświadczonych położnych, które przejmują opiekę nad Pacjentkami podczas porodów fizjologicznych i współpracują z lekarzami na równych zasadach. Najważniejszą osobą na sali porodowej jest rodząca. Pacjentki szpitala są obdarzane jak najlepszą opieką, otrzymują odpowiedzi na wszystkie pytania oraz dostają wsparcie emocjonalnie w tym często trudnym procesie stawania się mamą.
Jak podkreśla dr n. med. Justyna Surmik, kierownik Oddziału Noworodkowego – Na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na stosunek liczby mam karmiących piersią. Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Co ważne w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzono przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni tzw. SMA. Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, który zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych.

Rodzenie w komfortowych warunkach
Bardzo ważne jest również podejście personelu szpitala do kontaktu rodzica z dzieckiem, szczególnie w pierwszych chwilach po porodzie. Z uwagi na to niemal w każdym przypadku narodzin praktykowany był kontakt skóra do skóry. Duże znaczenie w tym procesie miały również porody rodzinne, które udało się bezpiecznie przeprowadzić pomimo pandemii i obowiązujących procedur sanitarnych.
W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody – mówi dr n. med. Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.
Dużym atutem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii jest jego usytuowanie w placówce. ZCO jako szpital wielospecjalistyczny może oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości np. diagnostyki i l­eczenia cukrzycy ciążowej, w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii.

Źródło: Instytut Publico

Możliwość komentowania jest wyłączona.