Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

14 lipca, 2022

5. urodziny Centrum Kato – 5 dni atrakcji dla mieszkańców


Centrum Kato, czyli znana wszystkim mieszkańcom Katowic i okolic miejska strefa gastronomiczno-artystyczna, obchodzi swoje 5. urodziny. W terminie 13-17 lipca br. na tarasach między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Strefie Kultury rozbrzmiewać będą taneczne i klubowe rytmy, a kulinarni smakosze z pewnością zaspokoją swoje podniebienia. Nie zabraknie również kina plenerowego.

Już od 5. lat Centrum Kato jest ważnym punktem na kulturalnej i gastronomicznej mapie Katowic. Wyjątkowa lokalizacja na tarasach między Spodkiem i MCK każdego tygodnia przyciąga spragnionych rozrywki i dobrego jedzenia katowiczan. Idea tego miejsca od początku oparta była na stworzeniu przestrzeni poświęconej bezpłatnym wydarzeniom dla mieszkańców. Ten pomysł bardzo dobrze się przyjął – w sezonie tarasy odwiedza ponad 35 000 ludzi, natomiast rekordowy rok odnotował 60 000 uczestników w sezonie.

– Centrum Kato to inicjatywa ożywiająca centrum miasta, w Strefie Kultury co roku latem czekamy na mieszkańców z bezpłatnymi atrakcjami. Odwiedzający mogą wybierać spośród różnorodnych propozycji: koncertów, setów DJskich, pokazów kina letniego, rozgrywek sportowych – w ten sposób aktywizujemy przestrzeń zielonych tarasów sąsiadujących z zarządzanymi przez nas obiektami i budujemy wokół nich społeczność – mówi Marcin Stolarz, prezes firmy PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. – Obok dużych wydarzeń, w naszych obiektach jest też bogata oferta codzienna, można korzystać np. z basenu czy sali gimnastycznej, lodowiska. Zależy nam, aby MCK i Spodek były miejscami dostępnymi i atrakcyjnymi na co dzień, miejscami spędzania miło wolnego czasu czy to na targach, koncercie, zajęciach sportowych czy w bistro. Przez cały sezon zainteresowanie Centrum Kato jest bardzo duże, to dowód na to, że wychodzimy naprzeciw potrzebom i wpisujemy się w trendy – dodaje.

Centrum Kato często jest uzupełnieniem dla wydarzeń, które mają miejsce w Strefie Kultury. Mieszkańcy spędzają czas na Zielonej Dolinie przed lub po imprezach w NOSPR i MCK czy łączą odpoczynek tam z wizytą weekendową w Muzeum Śląskim.


Urodziny – dobry czas na podsumowania

5 lat obecności Centrum Kato w letniej codzienności mieszkańców minęło bardzo szybko. – Inaugurując pierwszy sezon ogłosiliśmy na facebooku koncert Rasmentalism oraz Flirtini. W krótkim czasie w intrenecie do wydarzenia dołączyło 15 000 osób i tak się zaczęło. Miuosh dał u nas autorski set DJ-ski, na który przyszły tłumy i brakowało miejsca w przestrzeni. To się potem sprawdzało wielokrotnie i znani muzycy prezentowali u nas swoje autorskie sety – mówi Oskar Olszewski, pomysłodawca i współtwórca Centrum Kato. – Jeden z sezonów kończył plenerowy seans oskarowego filmu „Green Book”, wtedy zgromadzony tłum sprawił, że zielona trawa dosłownie zniknęła z pola widzenia. Zorganizowaliśmy wtedy pokaz filmowy dla ponad 1500 widzów – dodaje.

Centrum Kato stało się więc dodatkową sceną w Strefie Kultury, dla pomysłodawców tego miejsca ważne jest, aby pojawiały się na niej nie tylko gwiazdy, ale i lokalni artyści. Mieszkańcy cenią Centrum Kato również za otwartość tego miejsca na zwierzęta – na Instagramie powstał nawet osobny fanpage @pieskizcentrum z portretami czworonogów odwiedzających tarasy Spodka i MCK. Dodatkowo każdego roku, tuż po zamknięciu sezonu, Centrum Kato przeznacza część zysku na wybrane lokalne schronisko.


Obchody 5-lecia będą huczne

5. urodziny Centrum Kato potrwają aż pięć dni, począwszy od środy 13 lipca. Wtedy to Centrum Kato przywita odwiedzających pokazem wielokrotnie nagradzanego filmu „Sound of metal”, opowiadającego o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Kolejne dni zapowiadają się muzycznie – w czwartek o godzinie 20.00 widzowie usłyszą koncert sądeckiego zespołu Nita z wokalem Anity Dudczak. Piątek zabrzmi już nieco bardziej hip-hopowo. Wieczór otworzy Święty Bass, a na zakończenie gościom Centrum zaserwowana zostanie porcja dobrej elektroniki w postaci występów DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim). Sobota w Centrum Kato zapowiada się równie ciekawie, bo rozpocznie ją hip-hopowe jam session. Wystąpi między innymi katowicki zespół FerbiNTE, w swojej twórczości łączący eksperymentalną muzykę elektroniczną z hip-hopem i elementami jazzu. Ostatni dzień urodzin Centrum Kato przybierze formę elektronicznego pikniku o nazwie Szpas. Zagrają Addy-Z, Holly Molly i LuLu Malina. Goście urodzinowi będą mogli również spróbować jedzenia oferowanego w czterech punktach gastronomicznych (w ofercie znajdą się m.in.: slow pizza, loaded fries, smash burgery czy podpłomyki), a także skorzystać z dobrze zaopatrzonych barów z piwami klasycznymi i kraftowymi.


5. urodziny Centrum KATO

13-17.07.2022 r.

Tarasy Spodka

13.07 środa – kino plenerowe
start 21.30 „Sound of metal” 2021, reż. Darius Marder | partnerami seansu są Antyradio, Miasto Katowice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

14.07 czwartek – koncert Nita
start 20.00

15.07 piątek – koncert Święty Bass
start 21.00, ŚWIĘTY BASS. Miły ATZ i Phunk’ill + DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim)

16.07 sobota – hip-hopowe Jam Session
start 20.00, wystąpią m.in. FerbiNTE

17.07 niedziela – impreza elektroniczna Szpas
start 16.00, line-up: Addy-Z, Holly Molly, LuLu Malina

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.