Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

07 kwietnia, 2020

500 testów dla Szpitala Miejskiego w Sosnowcu

Działające w Sosnowcu Laboratorium Genetyczne Gymncentrum będzie na zlecenie miasta wykonywało profesjonalne testy osobom, które mogą być zakażone koronawirusem COVID-19. Pierwsze testy trafią do laboratorium jeszcze dziś.

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum
dołączyło do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki do badań będą przyjmowane na zlecenie śląskich stacji sanitarno – epidemiologicznych i szpitali, a badania będą wykonywane w pracowni wirusologii działającej na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Postanowiliśmy kupić pakiet pół tysiąca testów, który przeznaczymy na użytek personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, a więc tych, którzy są na pierwszej linii walki z wirusem. Jeśli takie będą zalecenia lekarzy, to testy będą również wykonywane pacjentom wskazanym do szybkiej diagnozy. Będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce, które uzyskało dostęp do testów na obecność koronawirusa. I to nie tych szybkich, paskowych, ale tych najbardziej skutecznych testów – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Badania będą przeprowadzane przez przygotowany do tego zadania personel, który ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt. U niektórych osób, które zostały zarażone koronawirusem COVID-19 należy wykonać nie tylko testy na obecność patogenu, ale również badania mające na celu wykluczenie chorób współistniejących mogących zakłócać wyniki testu.
Park od samego początku jest idealnym miejscem dla nowoczesnych, innowacyjnych firm opracowujących i wprowadzających do użycia nowoczesne technologie nie tylko podnoszące jakość życia, ale – co pokazuje nowe laboratorium – również je ratujące – mówi Krzysztof Haładus, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu.
Aby zwiększyć dostępność diagnostyki w kierunku COVID-19 i realnie wesprzeć zagłębiowskich i śląskich lekarzy oraz personel medyczny, którzy nie zważając na zagrożenie własnego życia walczą o życie pacjentów, uruchomiliśmy w nowoczesnej przestrzeni działu biotechnologicznego Gyncentrum pracownię wirusologii dedykowaną wykrywaniu koronawirusa – podkreśla dr n.med. Anna Bednarska – Czerwińska, dyrektor ds. medycznych Gyncentrum.

Opracowany przez diagnostów laboratoryjnych Gyncentrum protokół testów molekularnych oparty jest na rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) technologii real time PCR. Badanie wykonywane będzie na materiale pobranym z gardła lub nosogardzieli. Wynik dostępny jest w ciągu 1 dnia roboczego. Testy wykonywane są w siedzibie Szpitala Gyncentrum mieszczącego się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

– Realizujemy tym samym zalecenia Świato­wej Organizacji Zdrowia (WHO), która podkreśla, że wykonywanie dużej liczby testów to najlepsze rozwiązanie. Wiemy też, że jest pewien problem z szybkością wykonywania testów, stąd możliwość zrobienia ich na miejscu to dla nas ogromie ułatwienie
– mówi prezydent Sosnowca.

źródło: UM Sosnowiec

Możliwość komentowania jest wyłączona.