Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

11 sierpnia, 2019

„całe Góry wspomnień”

W tym miesiącu swoją premierę ma tomik „całe Góry wspomnień”, Damiana Dawida Nowaka, przy pomocy liryki opisujący Tarnowskie Góry.
Książka wydana jest nakładem Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki, a finansowana ze środków projektu „Wspierania inicjatyw kulturalnych w Tarnowskich Górach”.

O książce, poeta i promotor życia kulturalnego w Tarnowskich Górach – Andrzej Kanclerz, pisze tak:

„Uczciwie trzeba powiedzieć, że tomik Nowaka jest pierwszym tak intymnie własnym wyznaniem miłości do swojego miasta, bez popadania w tani sentymentalizm lub kiczowate uwielbienie. Owszem pojawiały się książki poetyckie o Tarnowskich Górach np. Tarnogórskie obrazki Michała Baczyńskiego lub Tarnogórskie zaułki Jana Dreschlera, ale w ten sposób nie pisał o tym mieście nikt. Poeta stworzył przestrzeń, w której buduje własne uniwersum tradycji i umacnia jakość swojego języka.”
Popularna młoda poetka, Julia Gaj, dodaje:
„Damian Dawid Nowak porywa słowami. Porywa w miejsca dotąd nieznane. W jednym zdaniu jest w stanie zmieścić całe miasto.”

Damian Dawid Nowak urodził się w 1989 roku w Tarnowskich Górach. Pisze wiersze i prozę. Jest autorem czterech książek poetyckich: Nieistotne (Miniatura 2014), Pożegnania (WFW 2015), Wczesne dojrzewanie (Mamiko 2016) oraz Inaczej niż w lustrze (FONT 2018). Za ostatnią z nich, została przyznana Nagroda Międzynarodowego Listopada Poetyckiego 2018 za książkę roku. W 2019 roku nakładem Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki, a finansowana ze środków projektu „Wspierania inicjatyw kulturalnych w Tarnowskich Górach”, ukazała się książka poetycka „całe Góry wspomnień”. Swoją twórczość prezentował między innymi w TVP Kultura i Radiowej „Czwórce” oraz w antologiach i ogólnopolskich pismach literackich – między innymi w: „Afroncie”, „Akancie”, „Arteriach”, „Cegle”, „Feeriach”, „Helikopterze”, „Krytyce Literackiej”, „Migotaniach”, „MULTImediach”, „PoeciPolscy.pl”, „Poezji Dzisiaj”, „Śląsku”, „Tekstualiach”, „Wytrychu” . Jest promotorem kultury azjatyckiej, autorem artykułów o tematyce kulinarnej i kulturalnej. Od 2013 roku jest redaktorem naczelnym GoodPlaceWarsaw.pl. Mieszka w Warszawie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.