Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

5G przyszłością gospodarki


5G to skrót oznaczający sieć komórkową najnowszej generacji. Jej rozwój jest stopniowy, ale coraz szybszy. Każda z największych sieci komórkowych w Polsce chce stworzyć dla użytkowników jak najlepszą ofertę, która przyciągnie klientów. Choć jej wdrażanie budzi wiele obaw.

We wrześniu 2018 roku sieć Orange wraz z Huawei przeprowadzili pierwsze w Polsce testy poza laboratorium, a dokładnie w Gliwicach. Kilka miesięcy później operator poinformował o testowym uruchomieniu pierwszej w Polsce komercyjnej stacji 5G. W połowie września 2019 roku Orange Polska we współpracy z Ericssonem uruchomił w Warszawie testową sieć 5G na terenie dwóch dzielnic. 7 stycznia 2020 roku Play poinformował o planowanym uruchomieniu sieci 5G w Gdyni. W maju tego roku 5G jako pierwsza w Polsce w ofercie komercyjnej uruchomiła sieć Plus. Na początku nowatorska technologia pojawiła się w 7 dużych miastach, a jednym z nich były Katowice. Obecnie zasięg 5G można sprawdzić na mapach udostępnionych przez Play, Orange, Plus i T-Mobile.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, o ile pod względem potencjalnych zastosowań i korzyści dla gospodarki sieć 5G może okazać się rewolucyjna, o tyle pod względem budowy sieci jest to ewolucja już znanych rozwiązań. Dlatego rozwój sieci 5G będzie stopniowy i w dużej mierze będą ją tworzyć urządzenia, które już funkcjonują w standardzie 4G/LTE czy nawet 3G. Do łączności będą wykorzystywane nowe pasma częstotliwości. Oprócz tych, które już teraz służą komunikacji w standardach 2G, 3G i 4G/LTE, na potrzeby telekomunikacji zostaną użyte częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 Ghz. Usprawnienia obejmą też wprowadzenie mniejszych nadajników, zmiany w budowie anten czy inny sposób funkcjonowania oprogramowania obsługującego sieć.

Rozwój sieci 5G ma umożliwić powstanie rozwiązań wykorzystywanych w wielu branżach np. Przemysłowych i farmaceutycznych. Uproszczone sterowanie dronami i robotami ma pomagać przedsiębiorcom w pracy i rozwoju firm. Już dzisiaj amatorskie transmisje live z różnych wydarzeń są codziennością. Dzięki nowej generacji sieci mamy mieć możliwość bezproblemowych transmisji w 360° i odbierania sygnału przy wykorzystaniu gogli VR. 5G ma się cechować dużą odpornością na zagęszczenie odbiorników, a co za tym idzie, nie powinno być problemów z siecią w żadnym miejscu oraz podczas dużych wydarzeń.

Jednak każda nowa technologia budzi obawy.

– Wiemy, że pole elektromagnetyczne, z którym mamy do czynienia w telefonii komórkowej, działa na organizm człowieka i wywołuje skutki biologiczne. Nie ma natomiast jednoznacznych danych, pozwalających stwierdzić, czy ma to jakieś skutki zdrowotne. Z tego powodu, jeśli chodzi o normy dotyczące promieniowania, należy przyjąć zasadę ostrożności – pisze prof. Marek Zmyślony, ekspert z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy kierujący Zakładem Ochrony Radiologicznej:

Według wielu źródeł technologia 5G i jej wprowadzanie staje się przedmiotem dezinformacji, w tym fake newsów i teorii spiskowych. Częstotliwości pola magnetycznego nie mają zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia żadnego potwierdzonego wpływu na zdrowie i życie człowieka.

– Stacje bazowe sieci telekomunikacyjnych powstają tam, gdzie nie przekraczają dopuszczalnych i wyznaczonych przez prawo wartości natężenia pola elektromagnetycznego – wyjaśnia za to inż. Rafał Pawlak z Laboratorium Badań Urządzeń Telekomunikacyjnych Instytutu Łączności.

Zaledwie kilka dni temu pojawiła się informacja zmianie zasady pomiaru pół elektromagnetycznych wokół masztów telefonii komórkowej. Będzie m.in. uwzględniona nowa technologia 5G. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia okresowych badań poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Jest ono niezbędne. 2 stycznia 2021 r. przestaną obowiązywać poprzednie przepisy.

W 2017 roku powstał wspólny plan Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i Komitetu Regionów nazwany „Sieć 5G dla Europy: plan działania”. Jest to harmonogram prac i działań, które mają umożliwić uruchomienie sieci 5G w 2025 roku. Podobnie jest w Polsce. We wrześniu 2019 roku premier Mateusz Morawiecki i Mike Pence podpisali „Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G”. Do 2025 roku nowa technologia ma objąć cały kraj.

Weronika Herzog
Zdj.pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *