Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Śląsk w obiektywie

30 sierpnia, 2019

„Torfowisko pod Zieleńcem”


Zieleniec – przystanek rosiczka.

Zieleniec

Zieleniec to część miasta Duszniki Zdrój, granicząca z Czechami, położona na wschodnim zboczu Gór Orlickich. Na jego terenie znajduje się wysokie torfowisko ze ścisłym rezerwatem przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem”, gdzie występują: brzoza karłowata, sosna błotna, rosiczki.

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa 30 wyciągów narciarskich. Alpejski klimat sprawia, że można tu szusować w białym puchu przez pół roku. Natomiast latem można wybrać się na szlaki górskie w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich m.in.: Maja Włoszczowska.
Ta mała wieś powstała w 1719 r. na terenie królewskich lasów, która dziś jest jednym z piękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Głównym i jednym z najstarszych zabytków Zieleńca jest Kościół św. Anny. To pierwszy drewniany neoromański kościół z 1762 r. W przeszłości kościół był znany jako najwyżej położona świątynia w Prusach, obecnie jest najwyżej położonym kościołem w Sudetach.
Udając się na górskie wycieczki nie można odwiedzić Schroniska PTTK „Orlica” te turystyczne schronisko, położone jest w centrum Zieleńca, u stóp polskiej części Gór Orlickich. Atrakcją regionu jest jego położenie i specyficzny klimat. Szlaki górskie zarówno polskie, jak i czeskie sprawiają że mamy urozmaicony wybór na piesze wędrówki. Dodatkowym plusem są kolarskie ścieżki dla fanów jednośladów.
Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.