Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

25 stycznia, 2022

7 par bliźniąt i ponad 700 maluszków przyszło na świat w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim w 2021 roku. Szpital podsumował liczbę urodzeń, a jakie imiona nadawano dzieciom najchętniej w Sosnowcu?

Sosnowiecki Szpital Miejski, który posiada jedną z najlepszych porodówek w regionie, podsumował miniony rok pod względem liczby urodzeń. W 2021 roku personel szpitala szczęśliwie odebrał 736 porodów małych sosnowiczan. Co ciekawe, na świecie pojawiło się aż 7 par bliźniaków! Statystyka sprzyjała chłopcom, których urodziło się prawie o 40 więcej niż dziewczynek. Najchętniej nadawanymi imionami w Sosnowcu były Zuzanna, Lena, Szymon i Filip.
736 powodów do dumy pojawiło się na świecie w poprzednim roku w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Przeważającą część z nich stanowili chłopcy, których urodziło się 387. Trochę mniej powitano dziewczynek, bo 348. Szczęśliwie rozwiązano także o dwie więcej niż w 2020 ciąże bliźniacze, było ich aż 7. Co ciekawe, najwięcej maluszków urodziło się w czerwcu (72), a najmniej w grudniu (44).
Porodówka wybierana przez Rodziców
Liczby te świadczą o dużym zaufaniu, jakim obdarzają sosnowiecki szpital przyszli rodzice. Jest to miejsce, w którym przyszła Mama i noworodek otoczeni są profesjonalną opieką medyczną na poziomie klinicznym. Sama porodówka jest jedną z najlepiej ocenianych przez Pacjentki w regionie, a przyszłe Mamy, nie tylko z Sosnowca, ale także z innych, okolicznych miast chętnie wybierają ją na miejsce porodu. Ponadto, bardzo istotna dla Pacjentek jest także działalność Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Sosnowiecki szpital jest bowiem placówką o II stopniu referencyjności, co oznacza, że jest przygotowany do intensywnej opieki nad noworodkami, także z problemami zdrowotnymi i wcześniakami.

Każdy maluch urodzony na naszym bloku porodowym jest dla nas powodem do dumy. Za każdym razem, gdy możemy powitać na świecie nowe dziecko, świętujemy wspólnie z Rodzicami. Zespół Klinicznego Oddziału Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, w którego strukturę wchodzi porodówka oraz Oddziału Noworodków i Wcześniaków dokłada wszelkich starań, aby ten szczególny czas dla przyszłych mam i ich maluszków był wyjątkowy i przebiegał w spokojnej atmosferze. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Pacjentek i ich dzieci, dlatego przestrzegamy zasad sanitarnych i robimy co w naszej mocy, aby pobyt w szpitalu był jak najmniej stresujący. Chcieliśmy także jak najszybciej wznowić porody rodzinne po przerwie spowodowanej pandemią. Porody z osobą towarzyszącą są w naszym szpitalu cały czas możliwe. Dziękujemy wszystkim mamom, które nam zaufały i wybrały naszą placówkę na miejsce narodzin swoich pociech. – mówi Aneta Kawka, Prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Zuzia i Szymek – najchętniej nadawane imiona
Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu najchętniej nadawanymi imionami dla dziewczynek były Zuzia, Lena, Julia i Maja. Wśród imion męskich przeważali Szymon, Jan i Filip. Do najciekawszych imion w 2021 roku należały Diego i Carlos. Co ciekawe, coraz częściej zdarza się, że zamiast imion Jakub i Magdalena, rodzice chętniej zdecydują się na nadanie swoim dzieciom zdrobnienia tych nazw, czyli Kuba i Magda, które funkcjonują jako osobne imiona.
Nowoczesna opieka z zakresu położnictwa
Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego zasila grono profesjonalnej i doświadczonej kadry lekarzy specjalistów i położnych. Do atutów sosnowieckiej porodówki należy także wysokiej klasy aparatura i sprzęt medyczny. Porodówkę wyróżniają także nowoczesne i komfortowe warunki – specjalne pomieszczenia wyposażone w automatyczne łóżka porodowe oraz sale dla rodzących, zapewniające kameralną i przyjazną atmosferę. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w pełny węzeł sanitarny oraz nowoczesne i funkcjonalne łóżka, a w  każdej sali znajdują się stanowiska do pielęgnacji noworodków. Łóżka mam wyposażone są w elektroniczne sterowanie i system przywoływania personelu. Ponadto, sale porodowe są specjalnie przystosowane do możliwości przeprowadzania porodów rodzinnych. Co istotne, w trakcie pandemii rodzącej może towarzyszyć jedna osoba np. przyszły tata. Jest to element szczególnie ważny dla kształtowania przyszłej relacji dziecka z obojgiem rodziców. W obrębie traktu porodowego znajduje się nowoczesna i w pełni wyposażona, sala operacyjna do cięć cesarskich oraz pokój resuscytacji noworodka i dwustanowiskowy pokój intensywnego nadzoru medycznego.
Indywidualne podejście i profesjonalizm to elementy, które od lat cenią sobie Pacjentki oddziału.

Często zgłaszają się do nas Pacjentki z wcześniej przygotowanym planem porodu. W każdym przypadku szanujemy i przestrzegamy decyzję mam tym w zakresie. Rodzące mogą wybrać spośród wielu oferowanych przez nas możliwości i udogodnień przeprowadzenia porodu tj. pozycje wertykalne, korzystanie z immersji wodnej pod prysznicem, worka sako, piłek, aromatoterapii i muzykoterapii. Stosujemy również bezpieczną i chwaloną przez Pacjentki formę znieczulenia KALINOX. Wszystkie procedury wykonywane są tylko po uzyskaniu wcześniejszej zgody przyszłych mam. – mówi dr n. med. Beata Rembielak–Stawecka, Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Placówka posiada II stopień referencyjności, co oznacza, że przystosowana jest do opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej oraz ma możliwość objęcia specjalistyczną opieką noworodki i wcześniaki. Opieka nad dziećmi na Oddziale Noworodków i Wcześniaków od urodzenia do wypisu odbywa się w systemie „rooming-in”, co oznacza, że maluszki przebywają w łóżkach najazdowych na sali mamy. System ten umożliwia stały kontakt mamy z dzieckiem i szybkie nawiązanie bliskiej więzi.

Już na sali porodowej, niezależnie od rodzaju porodu, jeśli stan zdrowia Pacjentki i dziecka na to pozwala, noworodek ułożony jest na piersi mamy. Pierwszy kontakt „skóra do skóry” to najważniejszy i najpiękniejszy moment dla obojga. – podkreśla dr Ewa Płachta, Kierownik Oddziału Noworodków i Wcześniaków.
W szpitalu promowane jest karmienie naturalne, dlatego Pacjentki mogą skorzystać z doradztwa laktacyjnego. Ostateczna decyzja o sposobie karmienia jest jednak decyzją młodej mamy, zawsze akceptowaną przez personel szpitala.
Współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym
Z dniem 1 października 2021 r. Oddział Ginekologiczno-Położniczy przeszedł zmianę w sposobie funkcjonowania. Przekształcił się w Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Do kadry placówki dołączyli najlepsi lekarze specjaliści, doktorzy i profesorowie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, których wiedza i doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem w leczeniu Pacjentek. W ramach oddziału nadal funkcjonuje położnictwo, a kobiety ciężarne otoczone najlepszą możliwą opieką specjalistów perinatologii zajmujących się m.in. kompleksowym prowadzeniem ciąży oraz wykrywaniem i leczeniem wad płodu.

Porodówka na Facebooku, czyli #RodzęwSosnowcu
Oddział Ginekologiczno-Położniczy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego prowadzi także specjalny profil na Facebooku pod nazwą #RodzęWSosnowcu. To pomysł położnych, które wyszły z inicjatywą utworzenia specjalnego miejsca w Internecie dla rodziców, gdzie zamieszczane są zdjęcia maluszków urodzonych w sosnowieckiej porodówce. Położne ze szpitala co tydzień dodają zdjęcia noworodków zrobione w ramach profesjonalnych sesji zdjęciowych. Położne same aranżują sesje fotograficzne, wykonują pamiątkowe zdjęcia i za pełną zgodą rodziców, udostępniają je na facebookowym profilu. Ponadto, raz w tygodniu ukazuje się specjalny cykl postów edukacyjnych #RodzęWSosnowcu. W jego ramach publikowane są zagadnienia dotyczące edukacji okołoporodowej, porady ciążowe i porodowe, a także informacje o przygotowaniu się do powitania maleństwa na świecie. Cykl jest doceniany i przez przyszłych, jak i świeżo upieczonych rodziców. Szeroko pojęta edukacja i wsparcie, zarówno na etapie przed porodem, jak i tuż po rozwiązaniu, jest bowiem jednym z fundamentów działalności sosnowieckiej porodówki.

Źródło: Instytut Publico

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *