Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

10 stycznia, 2020

Ferie w Operze Śląskiej

W ramach tegorocznych ferii zimowych Opera Śląska zaplanowała wiele atrakcji dla najmłodszych.Tych, którzy pragną w przyszłości występować na scenie Opera zaprasza na otwarte lekcje baletu oraz śpiewu.
Podczas zajęć tanecznych dzieci dowiedzą się czym jest balet, poznają podstawy tańca klasycznego oraz wezmą udział w wielu tanecznych zabawach. Warsztaty prowadzone będą metodami aktywnymi z wykorzystaniem elementów tańca klasycznego. Jest to propozycja dla dzieci, które marzą o karierze w zespole baletowym, ale także pomysł na aktywne i twórcze spędzanie czasu.
Termin: Środa 22 stycznia godz. 10:00 i 16.00, sala Baletowa Opery Śląskiej (IV piętro), koszt 5 zł / osoba, prowadzenie: Aneta Pająk-Cwojdzińska

Kolejną propozycją są otwarte warsztaty wokalne:

Warsztaty chóralne adresowane są w szczególności do dzieci, które marzą o karierze muzycznej. Zajęcia chóru dziecięcego Opery Śląskiej to świetna zabawa, a także rozwój umiejętności wokalnych. Podczas warsztatów dzieci poznają podstawy techniki wokalnej, emisji głosu, prawidłowego oddechu. Zajęcia opierają się przede wszystkim na rozwijaniu uzdolnień muzycznych dzieci, słuchu, poczucia rytmu, pamięci i wyobraźni muzycznej.
Termin: Środa 22 stycznia godz. 16.00 oraz piątek 24 stycznia godz. 10.00, sala szkoleniowa (Parter), koszt 5 zł/osoba, prowadzenie Oskar Zgoła

Zapisy na zajęcia: Biuro Obsługi Widza tel. 32 396 68 53, e-mail: bow@opera-slaska.pl
Zaś na zwiedzanie Opery oraz pozostałe zajęcia edukacyjne można się zapisać po wcześniejszym ustaleniu terminu tel. 733 916 101

W okresie ferii zimowych Opera Śląska prezentuje także dwa spektakle dla młodych widzów:

17 stycznia 2020 r. godz. 18:00 spektakl teatralno-muzyczny „Czekając na Chopina”

Spektakl teatralno-muzyczny odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektórych utworów mistrza fortepianu. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści. Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze… Poczekajmy na Chopina.

25 stycznia 2020 r. godz. 18:00 spektakl baletowy „Don Kichot”

Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już jednak innego, bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego liczy się to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio ma jednak nadzieję, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę.

Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie typu fantango, seguidilla czy bolero, jak również tańca klasycznego o najwyższym poziomie techniki.
Materiał prasowy Opery Śląskiej

Możliwość komentowania jest wyłączona.