01 lipca, 2025
Blisko 4 miliony złotych z funduszy unijnych przeznaczono na rozwój kadr opiekuńczych.
Jak odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, rosnącej liczby osób z niepełnosprawnościami oraz niedobór wykwalifikowanej kadry w sektorze opieki? Odpowiedzi szuka Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Sektor Opieki nad Osobami Zależnymi i Seniorami, której prace koordynuje Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych.
Już dziś osoby powyżej 60. roku życia stanowią ponad 25% mieszkańców Polski. W ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może zwiększyć się do 40%. Coraz więcej osób potrzebuje codziennego wsparcia– z powodu wieku, niepełnosprawności lub chorób przewlekłych. Mimo rozwoju usług społecznych w ostatnich latach, wciąż jest ich zbyt mało, a największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanej kadry.
O pracach Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Sektor Opieki nad Osobami Zależnymi i Seniorami można przeczytać na nowej stronie internetowej https://www.sektorowaradaozis.pl/. W sekcji Baza wiedzy znajdą się informacje wspierające rozwój kompetencji w sektorze opieki nad osobami zależnymi i seniorami.
Radę powołano przy Prezesie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i pełni funkcję doradczo-opiniodawczą. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w siedzibie Uczelni Korczaka w Warszawie.
Współpraca międzysektorowa to podstawa nowoczesnej polityki społecznej. Naszą rolą, jako uczelni, jest kształcenie profesjonalnych, zaangażowanych kadr, które odpowiedzą na wyzwania współczesnej opieki – podkreśla
prof. Mirosław Grewiński, Rektor Uczelni Korczaka.
W centrum troski – człowiek
W Radzie zasiedli naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele najróżniejszych organizacji, ale też praktycy, co cieszy niezmiernie. Jestem zatem przekonana, że owoce tej wspólnej pracy będą służyły społeczeństwu w przyszłości – uważa Anna Bielawska-Jutrzenka, zastępca dyrektora, Departament Pomocy Społecznej w MRPiPS.
Do zadań Rady należy m.in. diagnozowanie potrzeb kadrowych, przewidywanie zmian na rynku pracy a także wspieranie edukacji i tworzenia nowych ścieżek kształcenia dla osób pracujących z seniorami, osobami zależnymi
oraz dziećmi do lat 3.
Co konkretnie zrobi Rada?
W ramach projektu realizowane będą m.in.:
• badania i monitoring potrzeb kompetencyjnych w sektorze opieki,
• tworzenie rekomendacji dla systemu edukacji,
• inicjowanie partnerstw między przedsiębiorcami a instytucjami kształcącymi,
• wskazywanie nowych kwalifikacji i kompetencji niezbędnych na rynku,
• kampanie edukacyjno-informacyjne w całym kraju
Więcej informacji o działalności Sektorowej Rady na stronie internetowej https://www.sektorowaradaozis.pl/.
Projekt koordynuje Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych, z dofinansowaniem ze środków unijnych
w wysokości 3,9 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Okres realizacji obejmuje lata 2025-2029.
Źródło: Zespół Informacji i Promocji Uczelni Korczaka
Najpopularniejsze
Najnowsze