Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

02 kwietnia, 2020

Anita Włodarczyk i Witold Bańka czytają po śląsku dla najmłodszych!


Stadion Śląski wraz ze swoimi ambasadorami, Anitą Włodarczyk oraz Witoldem Bańką, przygotowali niezwykłą akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Prezes legendarnego „Kotła Czarownic” podzieli się tym, jakie książki czytał swoim dzieciom, a ambasadorzy Śląskiego odczytają słynne bajki po śląsku!

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – data ta to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, autora baśni takich jak „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka” czy też „Królowa Śniegu”. To nietypowe święto obchodzone jest od 1967 roku i ustanowione zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, a jego  celem jest wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych. Z tej okazji Stadion Śląski zainicjował akcję, w ramach której zachęcił swoich ambasadorów do podzielenia się ulubioną literaturą dla najmłodszych.

Kiedy padła propozycja na realizację takiej akcji, od razu wiedziałam, że to bardzo dobry pomysł. Szczególnie teraz, gdy chcemy zachęcić dzieci do pozostawania w domach. A czy może być lepszy i bardziej pobudzający wyobraźnię najmłodszych sposób na spędzenie wolnego czasu, niż ciekawa i mądra lektura? – mówi o akcji mistrzyni świata w rzucie młotem i ambasadorka Stadionu Śląskiego, Anita Włodarczyk. – Szybko przypomniałam sobie o książce, którą kiedyś otrzymałam od znajomych. Były w niej popularne bajki, ale po śląsku. Uznałam, że to świetnie będzie pasować do Stadionu i jego tożsamości – dodaje mistrzyni.

Wspólne czytanie książek to doskonała forma spędzania czasu z najmłodszymi, szczególnie teraz, kiedy najlepszym rozwiązaniem jest #zostańwdomu. Wykorzystując humor, ale jednocześnie przekazując mądre treści uczymy dzieci i rozwijamy ich wyobraźnię. To również okazja do bycia razem, w rodzinnym gronie – twierdzi Witold Bańka, Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej WADA, ambasador Stadionu Śląskiego.

Na inicjatywę nie pozostał obojętny również prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera, który postanowił podzielić się tytułami książek i bajek, które czytali mu jego rodzice, a także tymi, które on następnie czytał swoim synom, a obecnie wnukom.

Pamiętam, że rodzice czytali mi różne bajki, m.in. J. Ch. Andersena, w tym szczególnie zapamiętałem „Królową Śniegu”. Swoim synom często czytałem natomiast baśnie braci Grimm, ale też „Księgę Dżungli” oraz „Kubusia Puchatka”. Wnuki za to kochają Brzechwę i „Kicię Kocię” Anity Głowińskiej. Nierzadko jednak wracam z nimi do baśni Andersena, które czytali mi rodzice. To piękne, jak czytanie może zbudować relacje między nami i jak pobudza wyobraźnię najmłodszych – podsumowuje prezes Stadionu Śląskiego.
Wszelkie materiały związane z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, w tym filmy z Anitą Włodarczyk oraz Witoldem Bańką, którzy czytają popularne bajki po śląsku, znaleźć będzie można w ciągu dnia na oficjalnym profilu Stadionu Śląskiego na portalu Facebook oraz na stadionslaski.pl.

źródło: Stadion Śląski

Możliwość komentowania jest wyłączona.