Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

02 kwietnia, 2021

Anita Włodarczyk i Witold Bańka czytają po śląsku!

Stadion Śląski drugi rok z rzędu świętuje Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tym razem ambasadorzy obiektu, Anita Włodarczyk oraz Witold Bańka, przeczytali bajkę o Paulku i Gustliku, czyli śląską wersję „Pawła i Gawła”!
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, którego celem jest wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji Stadion Śląski zaprosił swoich ambasadorów: mistrzynię świata w rzucie młotem Anitę Włodarczyk oraz Prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej Witolda Bańkę do przeczytania utworu Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” w śląskim wydaniu!
Drugi rok z rzędu biorę udział w akcji Stadionu, która ma na celu promować czytelnictwo wśród najmłodszych i drugi raz nie miałam najmniejszych wątpliwości, aby wziąć w niej udział. Czytanie pozwala nam poszerzać horyzonty, rozwija wyobraźnię i kształtuje prawidłowe nawyki – mówi Anita Włodarczyk. – Sport w moim życiu odgrywa ogromną rolę, ale w wolnej chwili nie ma nic lepszego, od dobrej, pouczającej lektury! Sama kocham książki, a w szczególności biografie. Zawsze na zgrupowanie zabieram ze sobą kilka pozycji!
Moje dzieci uwielbiają, kiedy im czytam, co zresztą było widać na nagraniu z ubiegłorocznej edycji akcji, zorganizowanej razem ze Stadionem Śląskim. W tym roku postanowiliśmy powtórzyć nasze działania, gdyż spotkały się one z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród odbiorców i wywołały uśmiech na twarzy wielu osób, niekoniecznie tych najmłodszych – dodaje Witold Bańka. – Dla nas to bardzo ważne, żeby razem z odpowiednią dawką humoru kształtować wśród najmłodszych i ich rodziców pozytywne postawy.
Nagranie przedstawiające wspólne czytanie Anity Włodarczyk i Witolda Bańki śląskiej wersji „Pawła i Gawła” A. Fredry, czyli bajkę o Paulku i Gustliku znaleźć można w mediach społecznościowych Śląskiego Giganta. Na kanale YouTube Stadionu Śląskiego dostępne są też wszystkie bajki, które ambasadorzy obiektu czytali w ubiegłym roku, m.in. śląskie wersje „Pana Hilarego”, „Czerwonego Kapturka” oraz „Jasia i Małgosi”.
Data Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci upamiętnia dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, autora baśni takich jak „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka” oraz „Królowa Śniegu”. To nietypowe święto obchodzone jest od 1967 roku i ustanowione zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, a jego celem jest wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych.
Śląska wersja bajki w tłumaczeniu Marka Szołtyska. 
Źródło: Stadion Śląski Sp. z o.o.

Możliwość komentowania jest wyłączona.