Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Apel w sprawie obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej


Dzisiaj został wystosowany apel Śląskiej Partii Regionalnej i Ruchu Autonomii Śląska w sprawie obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej i powołania komitetu organizacyjnego.

Apel w sprawie obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Dzięki wysiłkowi wielu śląskich środowisk pojęcie Tragedii Górnośląskiej stało się częścią pamięci zbiorowej mieszkańców naszego regionu. Ludzie nauki, organizacje społeczne, samorządy uczyniły wiele, by przypomnieć ofiary zbrodni dokonanych na Górnoślązakach przez Armię Czerwoną oraz sowiecki i polski aparat bezpieczeństwa w trakcie oraz bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych. Wysiłek ten nie może zostać zaprzepaszczony. Z niepokojem przyjmujemy niezrozumiałą dla opinii publicznej sytuację, której świadkami jesteśmy w ostatnich latach, kiedy obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej zamiast łączyć, dzielą śląskie ugrupowania.
Apelujemy o to, by 75. rocznica Tragedii Górnośląskiej stała się okazją do porozumienia, które przyczyni się do jej godnych obchodów. Zapraszamy wszystkie regionalne środowiska do utworzenia komitetu organizacyjnego, którego celem będzie koordynacja uroczystości i nadanie im odpowiedniej rangi.

Za Śląską Partię Regionalną
[—] Rafał Adamus
Przewodniczący Zarządu Głównego Śląskiej Partii Regionalnej
Za Ruch Autonomii Śląska
[—] Jerzy Gorzelik
Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska

Katowice, 15 marca 2019 roku

Możliwość komentowania jest wyłączona.