Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

28 grudnia, 2022

Archiwum Historii Mówionej (AHM)

Założenia Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl
Celem projektu Archiwum Historii Mówionej (dalej: AHM), jest ocalenie od zapomnienia i zachowanie w pamięci czasu, miejsc i ludzkich losów, związanych z historią Górnego oraz Dolnego Śląska, Pomorza, Warmii oraz Mazur, przy uwzględnieniu kontekstu historycznego i socjologicznego. Opowiadane przez świadków historie oraz relacje stanowią jednostkowe, nieraz bardzo emocjonalne, wspomnienia odnoszące się do doświadczeń własnych, swoich bliskich, krewnych, znajomych. Stanowią one indywidualną ocenę przywoływanych z przeszłości wydarzeń tak cennych dla obecnych pokoleń.

W ramach projektu, prowadzonego od 2009 r. przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu, zebrano łącznie ponad 500 wywiadów, które dostępne są na stronie: www.e-historie.pl, rejestrowane w formatach audio i wideo. Punktem odniesienia dla pozyskanych relacji są szeroko rozumiane historia i kultura danego regionu, a wywiady ujęte są w bloki tematyczne, takie jak: na przedwojennym Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach (obejmujący okres przed wybuchem II wojny światowej), II Wojna Światowa, w Polsce Ludowej, życie religijne, obyczaje oraz działalność Mniejszości Niemieckiej). W projekcie rokrocznie biorą udział młodzi ludzie – uczniowie szkół średnich i studenci, którzy przygotowują się do rejestrowania rozmów ze świadkami czasu poprzez uczestnictwo w warsztatach historycznych i dziennikarskich. Uczestnicy samodzielnie wybierają respondentów, z którymi przeprowadzają wywiady. Teksty, po profesjonalnym montażu, są zamieszczane na stronie internetowej projektu.

Wywiady stanowią pewien sposób dokumentowania historii. Relacje ustne często poszerzane są o bogaty materiał fotograficzny jak również różnego rodzaju dokumentację. Zainicjowany został również cykl ciekawych podcastów pod hasłem „Silesian Storys” , które maja formę eksperckich komentarzy do relacji wybranych świadków zgromadzonych w archiwum. Z zarchiwizowanych materiałów korzystać mogą wszyscy zainteresowani.

W ramach Archiwum Historii Mówionej organizowane są w trakcie całego roku spotkania z świadkami czasu, w różnych miejscowościach. Wiele z nich ma tematyczny motyw przewodni, dotyczy wybranych postaci historycznych, miejsc, wydarzeń czy też wspomnień zawartych w książkach.
Projekt ten ma ogromne znaczenie dla całej Mniejszość Niemieckiej w Polsce, gdyż stanowi materiał historyczny będący częścią minionego jak i obecnego dziedzictwa.

Świadkami czasu są Niemcy żyjący w Polsce, ludzie którzy chcieli podzielić się swoją historią z innymi. Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych oraz wszystkich zainteresowanych, których zachęcamy do korzystania z już zgromadzonych materiałów, jak również do aktywnego udziału w tym projekcie. Poszukujemy ludzi, którzy chcieliby opowiedzieć nam swoją historię. Uczestnicy mogą zastrzec sobie anonimowość, jak również udzielić wywiadu w wybranym przez siebie języku – niemieckim lub polskim, a także w gwarze śląskiej.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Panią Beata Sordon koordynatorką projektu pod numerem +48 77 4079519 lub mailowo beata.sordon@haus.pl

artykuł sponsorowany

Możliwość komentowania jest wyłączona.