Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

14 stycznia, 2020

Artystyczne dzieła sztuki

Coraz częściej staramy się spędzać czas wolny efektywnie i kreatywnie. Artystyczny świat okolicznych Domów Kultury stwarza nam podatny grunt na rozwijanie swoich zainteresowań oraz predyspozycji manualno – artystycznych pozwala nam na pobudzenie naszej wyobraźni, a zarazem poznanie interesujących ludzi.
W trakcie cyklicznych spotkań wtorkowych w Domu Kultury Jubilat na Os. Przyjaźń można na zajęciach zachłysnąć się sztuką quillingu i nie tylko.
Quilling wywodzi się z jubilerskiej techniki filigranu, a początki stosowania zdobień datuje się na czasy średniowiecza, kiedy to paski papieru, pokryte złotą farbą, naśladowały dekoracje sakralnych obrazów. Jest to technika z rodzaju papieroplastyki, zwana też papierowym filigranem. Tworzy się je z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt spirali i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Tak przygotowane elementy przykleja się na zdobioną powierzchnię. Obecnie quilling stanowi bardzo popularną formę zdobienia i służy do tworzenia ozdób takich jak kartki, zaproszenia, pudełka ozdobne, samodzielne kompozycje dekoracyjne, a nawet całe obrazy czy biżuterię.

Podczas tworzenia kompozycji quillingiem swoich małych dzieł, mamy ogromną satysfakcję, gdyż zazwyczaj dana kartka jest dedykowana drugiej Osobie i czujemy ogromną radość. Sprawia nam to dużo przyjemności i jest dla nas odprężeniem po ciężkim dniu.
Maria Wandzik

Wykonanie kartek: Irena Gładysz

Możliwość komentowania jest wyłączona.