Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 sierpnia, 2018

Będą rowery miejskie w Chorzowie!

W ramach unijnego projektu na rzecz transportu bezemisyjnego samorząd planuje uruchomienie miejskich punktów wypożyczania rowerów. Kiedy? Bardzo niedługo!

 

Wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik mówi o 46 punktach wypożyczalni rozmieszczonych w całym mieście. Takie rozwiązanie popularyzuje się w ostatnich latach na terenie całej aglomeracji – miejskie rowery obecne są już od jakiegoś czasu na przykład w Katowicach (City By Bike), Sosnowcu, Gliwicach i Tychach. Każdy z tych systemów wypożyczania stworzony jest i obsługiwany przez firmę Nextbike Polska, która także i w Chorzowie stanęła do przetargu i wygrała.

Na zachodzie takie rozwiązanie jak wypożyczalnia posiadająca dziesiątki punktów na terenie całego miasta od lat już ułatwia poruszanie się miejscowym i przyjezdnym. Na przykład w Londynie, po którym można śmiało i bez ograniczeń pedałować dzięki Santander Cycles. I chociaż krąży złośliwa anegdota o paryskim systemie Vélib, którego podobno ponad setkę rowerów odłowiono z dna Sekwany po zaledwie roku działalności, to jednak należy przyznać, że nawet dla niedzielnych cyklistów możliwość pozyskania roweru w niemal dowolnym miejscu może się okazać nie do przeceniania w kryzysowych sytuacjach. Na przykład w przypadku spóźnionego autobusu czy zatrzymanego ruchu tramwajowego.

Władze miasta mówią o marcu 2019, kiedy to wypożyczalnia ma zostać uruchomiona z 460 rowerami na 46 stacjach, jednak pierwsze z nich mają być uruchomione szybciej – 15 stacji (150 rowerów) ma zacząć funkcjonować w ciągu zaledwie 10 tygodni!

Wiadomo już, że na stacjach wypożyczalni dostępne będą nie tylko tradycyjne rowery ale także rowerki dla dzieci, tandemy i rowery typu cargo.

Przetarg rozpoczęty w kwietniu b. r. dotyczył budowy i utrzymania (w latach 2018-2021) systemu i zakończył się podpisaniem umowy na niemal 6,7 milionów złotych. Nextbike był jedyną firmą która stanęła do tego przetargu.

Dotacja unijna na wysokość 4,7 milionów złotych to znaczna część inwestycji, która poza budową stanowiska Bike&Ride pod chorzowską estakadą obejmie również stworzenie w mieście 20 km nowych dróg rowerowych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.