Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

30 stycznia, 2020

Beksiński w nowej odsłonie

Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej znanych polskich malarzy XX w. Twórczość Beksińskiego jest bardzo obszerna. W ciągu całego życia zajmował się rysunkami, malarstwem oraz chwilowo fotografią. Rysunki to totalna abstrakcja. Artysta w swoich pracach przedstawia człowieka pozbawionego szacunku to chyba typowe dla surrealistów. Prace Beksińskiego są bardzo szczegółowe. W jego twórczości można dostrzec bardzo cienkie linie rysików, dzięki którym Beksiński uzyskał realistyczny efekt.
Motywem przewodnim w malarstwie artysty jest temat śmierci. Większość obrazów ukazuje obraz zdeformowanych postaci ludzkich, szkieletów człowieka, krzyży, obiekty budowlane w płomieniach. Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów Beksińskiego jest „Pełzająca Śmierć” (1973 r.). Obraz ten ukazuje przemijanie i ogrom cierpienia oraz brak zapanowania nad śmiercią.

„Beksiński Multimedia Exhibition” to najnowsza wystawa przygotowana przy udziale Fundacji Beksińskich we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku i Biblioteką Śląską w Katowicach. Zapraszamy sympatyków malarstwa na zgłębienie jego twórczości podczas trwania wystawy od l lutego do 1marca 2020 r. w godz od 11.00 do 19.00. w Bibliotece Ślaskiej Katowicach. Ekspozycja będzie ukazywała multimedialną podróż przez twórczość Zdzisława Beksińskiego.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.