19 grudnia, 2019
Betlejemskie Światło to symbol nadziei, ciepła i miłości. Jego historia ma źródło w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Betlejemskie Światło Pokoju to nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Sztafeta Światła ukazuje to szczególny ogień, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym płomień nadziei.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Następnie Światło transportowane było do Wiednia za pośrednictwem Austriackich Lini Lotniczych. W tym czasie w Wiedniu miała miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje „Betlejemskie Światło Pokoju” od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie go odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. W poniedziałek Betlejemskie Światło dotarło do śląskich miast m.in. : Katowic, Rybnika i Częstochowy.
Maria Wandzik