Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

11 marca, 2020

Bezdomne zwierzęta czekają na Twoją pomoc

Schroniska to miejsca, do których z różnych przyczyn trafiają bezdomne zwierzęta. Choć pracownicy i wolontariusze dokładają wszelkich starań, aby zapewnić im tam dogodne warunki, z pewnością nie zastąpi im to prawdziwego domu.

Liczba zwierząt w schroniskach z roku na rok jest coraz większa. Spora część z nich jest wyłapywana z ulicy przez wolontariuszy czy służby miejskie. Jednak nie brakuje również tych świadomie porzuconych. Przyczyn tego jest wiele, wśród najczęstszych wymienia się brak czasu, problem z zapanowaniem nad trudnym charakterem lub zwierzę okazuje się nietrafionym prezentem. Oczywiście schroniska i fundacje robią wszystko, aby pomóc bezdomnym zwierzętom, ale brak funduszy na podstawowe potrzeby i leczenie sprawia, że co czwarte z nich umiera.

Pocieszający jest fakt, że coraz większej ilości osób los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny, a pomóc możemy na wiele sposobów. Najprostszą formą pomocy jest obdarowanie schronisk tym, czego najbardziej potrzebują, czyli karmą, smyczami, zabawkami, ale też kocami, poduszkami czy kurteczkami, pozwalającymi na przetrwanie niskich temperatur. Ponadto każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na wybraną placówkę. To rozwiązanie, które nic nas nie kosztuje, a naprawdę może pomóc. Innym rozwiązaniem jest wirtualna adopcja, będąca doskonałą alternatywą dla tych najbardziej zapracowanych. W ten sposób możemy wspierać wybrane zwierzę, poprzez deklarację wpłacania, na przykład co miesiąc, danej kwoty. Każdy kto kocha zwierzęta może także zostać wolontariuszem i w ten sposób podarować im namiastkę miłości.

Oczywiście najlepszym sposobem pomocy jest przygarnięcie zwierzęcia do swojego domu, a zatem adopcja. Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, jednak musi być ona dokładnie przemyślana, ponieważ jest to deklaracja na kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego zanim się na to zdecydujemy, musimy być pewni, że naprawdę tego chcemy. Trzeba liczyć się z nowymi obowiązkami, ale w zamian otrzymujemy przyjaciela, który z pewnością obdarzy nas wiernością, a przede wszystkim ogromną miłością.
Na naszej stronie internetowej będziemy zamieszczać materiały wideo ze zwierzętami pochodzącymi z chorzowskiego schroniska, które z utęsknieniem czekają na prawdziwy dom. Zachęcamy do śledzenia, bo być może w ten sposób uda Ci się znaleźć przyjaciela na wiele, wiele lat…
Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.