Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

30 października, 2020

Bezpłatne wsparcie psychologa w czasie pandemii

Coraz częściej sytuacja związana z koronawirusem powoduje u wielu osób niepokój i stany depresyjne. W takich sytuacjach mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą liczyć na wsparcie psychologów z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. – Bezpłatna pomoc skierowana jest dla tych, którzy w  wyniku doświadczania przemocy lub sytuacji kryzysowej, wymagają porady psychologicznej lub terapii. Od pewnego czasu spotykamy się z nową formą kryzysu związaną z kwarantanną, izolacją, czy ograniczeniem do minimum kontaktów rodzinnych – mówi dyrektor ośrodka Rafał Szpak.

– To nowe zjawisko kryzysowe obserwujemy od marca 2020 roku. Niektórzy nie potrafią poradzić sobie z sytuacją epidemiczną, której towarzyszy niepokój, napięcie, chaos informacyjny i niepewność jutra – mówi Rafał Szpak, dyrektor OIK w Rudzie Śląskiej.

Najwięcej zgłoszeń związanych z epidemią COVID -19 OIK przyjmował na przełomie maja i czerwca br. Podobnie jak większość instytucji Ośrodek również musiał wprowadzić ograniczenia w przyjmowaniu mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności podejmowany jest kontakt telefoniczny. – Rozmowa telefoniczna psychologa z klientem Ośrodka często trwa około godziny i zazwyczaj przynosi efekty. Staramy się rozładować emocje, wyciszyć je czy zwyczajnie urealnić
i nazwać problem, to przynosi ulgę – wyjaśnia Anna Waldera psycholog OIK.

Obecnie epidemia znowu nabiera tempa, dobowe przyrosty liczby zakażeń rosną. Każdy, kto nie radzi sobie z tą sytuacją i chce po prostu porozmawiać ze specjalistą, może kontaktować się z  Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Psycholodzy są dostępni od poniedziałku do piątku w  godzinach od 8.00 do 20.00 pod numerami telefonów: 32 344 03 26 i 503 060 016. Wsparcie można uzyskać także za pośrednictwem Skype’a: OIK RUDA SLASKA.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej /OIK/ działa w Rudzie Śląskiej od ponad 10 lat. Został utworzony z końcem 2007 roku na bazie Zespołu Readaptacji Psychospołecznej, działającego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prowadzi szereg projektów, m.in. projekt „Dobre relacje – Zdrowa rodzina”, „W Rudzie Śląskiej Mocni – bo bez Przemocy”, „Wiedza kluczem w profilaktyce przemocy” czy „Siła wsparcia”. Z bezpłatnej pomocy Ośrodka może skorzystać każdy bez względu na płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie, orientację seksualną. Siedziba Ośrodka mieści się przy ul. Ballestremów 16 w dzielnicy
Źródło: UM Ruda Śląska
Zdjęcie:pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *