Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

12 sierpnia, 2019

Blok porodowy w nowej odsłonie

Blok porodowy w nowej odsłonie

Od 13 sierpnia 2019 r. śląskie mamy będą ponownie mogły sprowadzać na świat swoje dzieci w świętochłowickim szpitalu. Na rodziny, które zdecydują się na poród w Świętochłowicach, czeka wyremontowany blok porodowy oraz specjalna strefa do kangurowania noworodków.

Projekt obejmujący zakup sprzętu i wyposażenia dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Sali Cięć, Sali Porodowej i Oddziału Neonatologicznego oraz modernizację pomieszczeń Sali Cięć i Bloku Porodowego realizowany był od początku roku. Jego całkowita wartość to ponad 3 109 510,00 zł, zaś dofinansowanie z środków unijnych wyniosło 2 209 886,00 zł. Porodówka została odremontowana i wyposażona w:

nowoczesne kardiotokografy z telemetrią i centrala monitorującą
inkubatory otwarte i zamknięte
inkubator do intensywnej opieki nad noworodkiem
systemy do naświetlania noworodków
kardiomonitory
pompy infuzyjne dwustrzykawkowe
defibrylatory
aparat do pomiaru gazometrii u noworodków
bilirubinometr bezinwazyjny
aparaty do znieczulania
stół operacyjny
lampy operacyjne i zabiegowe
cieplarkę stacjonarną do płynów infuzyjnych
meble medyczne do wyposażenia sal.

Uroczyste otwarcie bloku odbędzie się 13 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 w Budynku C Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach przy ul. Chorzowskiej 36 (wejście od strony Głównej Izby Przyjęć Szpitala, winda II piętro).

Realizacja projektu znacznie wpłynie na poprawę komfortu pacjentek rodzących i niemowlaków. Jednocześnie nowoczesne wyposażenie pozwoli na bardzo dokładne monitorowanie stanu zdrowia tak kobiety ciężarnej i płodu oraz noworodków w krytycznym czasie zaraz po urodzeniu. To z kolei przełoży się na wczesne wykrywanie wszelkich problemów zdrowotnych oraz pomoże w zapobieganiu ich rozwijaniu się i w znacznej mierze zniweluje możliwość wystąpienia komplikacji – podkreśla Kinga Wieczorek, Prezes Zarządu ZOZ w Świętochłowicach.

Nowy sprzęt to jeszcze lepsza jakość opieki nad pacjentkami świętochłowickiego szpitala i ich nowonarodzonymi dziećmi, przekładająca się na m.in. na zwiększenie szans „wcześniaków” oraz mniejsze ryzyko wydłużonego pobytu mam i noworodków w szpitalu. – Cieszę się, że świętochłowicki szpital wykonał kolejny krok w kierunku troski o swoich pacjentów. Przyjście na świat każdego dziecka to wielka chwila. Dlatego tak ważne jest to, by sprzęt i ludzie pomagający w narodzinach, stanowili gwarancję bezpieczeństwa i komfortu należnego temu cudowi. W Świętochłowicach tak właśnie się dzieje – dodaje Daniel Beger, Prezydent Miasta. Warto wspomnieć, że szpital poza projektem otrzymał fotel do kangurowania, który znakomicie wpisuje się w standardy dzisiejszej opieki nad noworodkiem po porodzie. Kangurowanie polega na zapewnieniu bezpośredniego kontaktu ciała noworodka z ciałem matki lub ojca. Metoda ta daje dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz wzmacnia jego odporność.

Możliwość komentowania jest wyłączona.