Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

01 grudnia, 2018

Bohaterki naszych czasów prześladowane

 

Maraton Pisania Listów – Kolektyw Otwartych

Walczą w słusznej sprawie. Lokalne aktywistki, prześladowane za bronienie praw człowieka, przeciwstawianie się wielkim korporacjom, wspieranie praw niepełnosprawnych czy osób LGBT.

Maraton Pisania Listów Amnesty International, przypada zawsze w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W Tarnowskich Górach pieczę nad Maratonem sprawują uczniowie II Liceum im. Stanisława Staszica, którzy tworzą Kolektyw Tegoroczny Maraton odbył się w Tarnogórskim Centrum Kultury w czwartek 29 listopada. W tym roku podczas Maratonu, pisano listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw.

Pierwszą z nich jest Nonhle Mbuthuma, mieszkająca w RPA. Została prześladowana za obronę ziemi ich przodków. Nonhle uważa, „Kiedy zabierasz mi ziemię, zabierasz mi tożsamość”. W 2016r. przeżyła próbę zamachu na swoje życie. Kolejną waleczną kobietą jest Marielle Franco z Brazylii. Została zamordowana za nieustraszoną walkę o prawa innych. Była popularną radną miejską, która broniła zawsze praw czarnych kobiet, młodych ludzi oraz osób LGBT. Została zastrzelona wiosną tego roku, przez brazylijską federalną policję. Wenezuela to kolejna państwo, w którym głos ma kobieta Geraldine Chacón. Prześladowana za wspieranie młodych ludzi. Aktywistka, wspiera młodych ludzi z najbiedniejszych dzielnic. W lutym tego roku niesłusznie aresztowana i przetrzymywana przez 4 miesiące w przerażających warunkach. Obecnie nie może opuszczać kraju.

Maroko – to tutaj mieszka Nawal Benaissa, prześladowana za domaganie się lepszego życia. Nawal walczy o poprawienie poziomu opieki zdrowotnej w swoim regionie. Kilkakrotnie aresztowana, zmuszona do zamknięcia własnej strony na Facebooku. Polska ma także swoje przedstawicielki. To grupa 14 kobiet, które zostały zaatakowane za pokojowy protest podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w ubiegłym roku. Witalina Kowal z Ukrainy, została zaatakowana za wspieranie praw osób LGBT. Witalina zorganizowała pokojową demonstrację praw kobiet i osób LGBT. Tego dnia skrajnie prawicowa grupa, oblała ją farbą i doznała oparzenia oczu. Gulzar Duszenowa z Kirgistanu, walczy o prawa dla osób z niepełnosprawnościami. Samotna matka, wojowniczka, pragnie walczyć z dyskryminacją w społeczeństwie. Atena Daemi z Iraku, została uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci. Brała udział w pokojowej demonstracji przeciwko egzekucji młodej kobiety. Obecnie objęła strajk głodowy, aby nie została przeniesiona do więzienia, które ma złą sławę. Niezłomna Pavitri Manjhi z Indii, nękana za przeciwstawianie się wielkim korporacjom. Pavriti jako przedstawicielka swojej społeczności, złożyła przeciwko korporacjom 100 pozwów i przez to spotyka się z ciągłym zastraszaniem. Społeczność Sengwer z Kenii, zostali oni brutalnie wyrzuceni z ziemi swoich przodków. To rdzenna społeczność pszczelarzy i hodowców bydła. W latach 2012-2018 rząd kenijski pozbawił dachu nad głową około 5000 osób.

Pierwszy Maraton w Polsce odbył się w 2001 roku. W tym roku Polska obchodzi 100 lecie praw wyborczych kobiet, co powinno być dodatkowym bodźcem do wspierania praw kobiet na całym świecie. Kto nie mógł uczestniczyć w Maratonie może dołączyć do akcji pisząc list indywidualnie. Wzory listów znajdują się na poniżej widniejącym adresem strony

http://maraton.amnesty.org.pl/

-MARIA WANDZIK

Możliwość komentowania jest wyłączona.