07 września, 2019
Busko Zdrój
Miasto Busko-Zdrój jest jednym z głównych zdrojowisk polskich. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w odległości 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Busko leży na wysokości 220-250m n.p.m., w regionie zwanym Ponidzie i rozciąga się na zboczach Garbu Wójczańsko – Pińczowskiego. Miasto posiada świetne warunki ekologiczne, bowiem w promieniu 50 km nie ma przemysłu. Część uzdrowiskowa znajduje się na południowym obrzeżu miasta.
Przegląd buskich zabytków i miejsc, które warto tu odwiedzić należy rozpocząć od najstarszej zachowanej budowli czyli Kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda. Ta piękna, drewniana świątynia cmentarna o zrębowej konstrukcji, powstała w 1699 r. w miejscu istniejącego tam wcześniej XII wiecznego kościoła. Dawne dzieje miasta pamięta również inna budowla a mianowicie Ponorbertański Zespół Klasztorny usytuowany w pobliżu buskiego rynku. Tworzą go kościół barokowo-klasycystyczny z częściami gotyckimi pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawny budynek klasztorny oraz wolno stojąca dzwonnica.
Oglądając buskie kościoły nie należy zapominać o neogotyckiej Kaplicy pod wezwaniem Św. Anny z 1884 roku, to tu, w otoczeni przepięknego ogrodu zdrojowego Buszczanie najchętniej zawierają związki małżeńskie. W bezpośrednim sąsiedztwie Kaplicy Św. Anny znajduje się Sanatorium Marconi bezapelacyjnie wizytówka Buska Zdroju i najbardziej reprezentacyjny budynek Miasta. Gmach dawnych „Łazienek” zaprojektowany został przez włoskiego architekta Henryka Marconiego i oddany do użytku w 1836 roku. W holu głównym z okazałymi kolumnami w stylu korynckim znajduje się pijalnia wód jodkowo – bromkowych i siarczkowych. Obok Sanatorium znajduje się Park Zdrojowy zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy to wymarzone miejsce spacerów, joggingów i nordic walking ale i miejsce pełne wytchnienia. Głównymi atrakcjami są tu: ciąg spacerowy „Aleja Marzeń”, korty tenisowe, muszla koncertowa. Wśród 4500 gatunków drzew najliczniejsze to: klon pospolity, lipa drobnoziarnista, kasztanowiec zwyczajny.
Maria Wandzik
Najpopularniejsze
Najnowsze