Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

07 września, 2019

Busko Zdrój -uzdrowisko regionu Ponidzia

sdr

oznor


oznor


sdr

Busko Zdrój

Miasto Busko-Zdrój jest jednym z głównych zdrojowisk polskich. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w odległości 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Busko leży na wysokości 220-250m n.p.m., w regionie zwanym Ponidzie i rozciąga się na zboczach Garbu Wójczańsko – Pińczowskiego. Miasto posiada świetne warunki ekologiczne, bowiem w promieniu 50 km nie ma przemysłu. Część uzdrowiskowa znajduje się na południowym obrzeżu miasta.

Przegląd buskich zabytków i miejsc, które warto tu odwiedzić należy rozpocząć od najstarszej zachowanej budowli czyli Kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda. Ta piękna, drewniana świątynia cmentarna o zrębowej konstrukcji, powstała w 1699 r. w miejscu istniejącego tam wcześniej XII wiecznego kościoła. Dawne dzieje miasta pamięta również inna budowla a mianowicie Ponorbertański Zespół Klasztorny usytuowany w pobliżu buskiego rynku. Tworzą go kościół barokowo-klasycystyczny z częściami gotyckimi pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawny budynek klasztorny oraz wolno stojąca dzwonnica.
Oglądając buskie kościoły nie należy zapominać o neogotyckiej Kaplicy pod wezwaniem Św. Anny z 1884 roku, to tu, w otoczeni przepięknego ogrodu zdrojowego Buszczanie najchętniej zawierają związki małżeńskie. W bezpośrednim sąsiedztwie Kaplicy Św. Anny znajduje się Sanatorium Marconi bezapelacyjnie wizytówka Buska Zdroju i najbardziej reprezentacyjny budynek Miasta. Gmach dawnych „Łazienek” zaprojektowany został przez włoskiego architekta Henryka Marconiego i oddany do użytku w 1836 roku. W holu głównym z okazałymi kolumnami w stylu korynckim znajduje się pijalnia wód jodkowo – bromkowych i siarczkowych. Obok Sanatorium znajduje się Park Zdrojowy zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy to wymarzone miejsce spacerów, joggingów i nordic walking ale i miejsce pełne wytchnienia. Głównymi atrakcjami są tu: ciąg spacerowy „Aleja Marzeń”, korty tenisowe, muszla koncertowa. Wśród 4500 gatunków drzew najliczniejsze to: klon pospolity, lipa drobnoziarnista, kasztanowiec zwyczajny.
Maria Wandzik

sdr

oznor

sdr

oznor

oznor

cof

dav

cof

sdr

sdr

sdr

dav

oznor

dav

sdr

sdr

sdr

cof

dav

oznor

Możliwość komentowania jest wyłączona.