Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

15 października, 2020

„Bytom w fotografiach Zofii Rydet”

Bytomskie Centrum Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Fundacją im. Zofii Rydet zapraszają na spotkanie „Bytom w fotografiach Zofii Rydet”. Wydarzenie obędzie się 21 października (środa), o godz. 18.00, w sali TuTu Bytomskiego Centrum Kultury.

W programie:
– pokaz filmu: „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” (reż. A. Różycki), czas trwania 27 minut;
– slajdshow: Bytom na zdjęciach wykonanych przez Zofię Rydet w latach 50.tych XX wieku. Prowadzenie Jakub Dziewit;
– spotkanie autorskie wokół książki „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna”. Autorzy: Jakub Dziewit, Adam Pisarek. Prowadzenie spotkania: dr Małgorzata Kamińska.

Zofia Rydet – jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, autorka m.in. cyklu „Zapis fotograficzny”, „Mały człowiek”, „Czas przemijania”. Fotografka w latach 1945-1960 mieszkała, w Bytomiu prowadząc sklepy z asortymentem papierniczo-zabawkarskim oraz fotografowała Bytom. Prace Rydet znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. Główna część dorobku artystycznego Zofii Rydet aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i odczytywanie na nowo jej twórczości.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych”, współfinansowanego ze środków Gminy Bytom. Organizatorem jest: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury, partner: Fundacja im. Zofii Rydet.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ze względu na COVID prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zapisy email: m.kaminska@becek.pl.

Źródło: Bytomskie Centrum Kultury

Możliwość komentowania jest wyłączona.