Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Bytom wspiera przedsiębiorców w walce ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowaliśmy dla bytomskich przedsiębiorców kilka propozycji, które mają im pomóc w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z pandemią koronawirusa – mówi Mariusz Wołosz prezydent Bytomia. Przedstawione przez nas działania są uzupełnieniem pomocy, jaką kieruje do firm państwo – dodaje prezydent Wołosz.

Rozwiązania, które proponuje Miasto dla przedsiębiorców z Bytomia muszą być realne do zrealizowania i skrupulatnie policzone, gdyż nie ma najmniejszych wątpliwości, że obecna sytuacja to również problemy finansowe dla samorządów.

Zamierzam zaproponować przedsiębiorcom bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Warto podkreślić, że w przypadku umorzenia wygeneruje to jednak dla części przedsiębiorców dodatkowe obciążenia finansowe, bowiem może stanowić to zdaniem Urzędu Skarbowego dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym – mówi prezydent Mariusz Wołosz. Podobne zasady dotyczyć będą opłaty za zajęcie pasa drogowego i miejskich terenów, jak w przypadku restauracji czy pubów – dodaje prezydent Wołosz.

Przepisy podatkowe pozwalają ponadto na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków.
Źródło: Biuro Prasowe UM Bytom

Możliwość komentowania jest wyłączona.