Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

16 listopada, 2018

Bytom żyje literaturą

W przyszłym tygodniu w Beceku rozpocznie się dwunasta edycja Bytomskiej Jesieni Literackiej.

 

W programie znalazły się takie punkty jak wieczory autorskie (Grzegorza Olszańskiego oraz Adama Ziemianina), konkursy (Bytomska Scena Recytatora, Turniej Jednego Wiersza), cykle warsztatowe, seminaria spektakl teatralny czy koncert piosenki artystycznej (z udziałem Piekarskiej Orkiestry Kameralnej). Organizatorzy zapowiadają również recital Tomasza Stockingera pt. „Już nie zapomnisz mnie”, odnoszący się do atmosfery dwudziestolecia międzywojennego.

Z racji remontu głównego obiektu Bytomskiego Centrum Kultury poszczególne wydarzenia odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej KRONIKA, Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 oraz w Biurze Promocji (Rynek 7).

Poniżej zamieszczamy pełny program BJL:


20.11.2018 r. (CSW Kronika) – dzień 1 (wtorek)

godz. 18.00 – wieczór autorski Grzegorza Olszańskiego

Polski poeta i krytyk literacki. Jest współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko. W 1999 roku wydał tomik poezji pt. Tamagotchi w pustym mieszkaniu za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2002 roku został stypendystą Polityki. W 2006 wydał książkę o poezji Ewy Lipskiej Śmierć udomowiona. W 2014 został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za tom Starzy nieznajomi. 

 

 21.11.2018 r. (MDK nr 1) – dzień 2 (środa)

godz.15:00 – XXXVII Bytomska Scena Recytatora – konkurs dla recytatorów, wykonawców etiud teatralnych oraz osób prezentujących poezję śpiewaną i piosenkę aktorską (jury: Mirosława Żak)

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości regulamin konkursu jest wzbogacony o nagrody specjalne za wykonie utworów o charakterze patriotycznym. Konkurs posiada zasięg ogólnopolski.

 

 22.11.2018 r. – dzień 3 (czwartek)

godz.15:00 (MDK nr 1) – warsztaty z zakresu recytacji i piosenki aktorskiej oraz poetyckiej dla uczestników Bytomskiej Sceny Recytatora oraz osób zainteresowanych. 

Prowadzenie: Mirosława Żak Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W czerwcu br. zadebiutowała na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie w spektaklu „Stańczyk. Musical” J. Czaplińskiego.

 

godz.19.00 (Rozbark) – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Spektakl „Wierna wataha” – reż. Paweł Wolak i Katarzyna Dworak

(spektakl posiada bytomskie akcenty – współautorka scenariusza Katarzyna Dworak oraz aktorka odtwarzająca główną rolę Adrianna Jendroszek pochodzą z Bytomia)

Kolejne – czwarte na legnickiej scenie – autorskie dzieło duetu Pawła Wolaka i pochodzącej z Bytomia – Katarzyny Dworak. Po obsypywanych nagrodami opowieściach dziejących się na wsi, tym razem przenosimy się do małego miasteczka. Jego bogobojni mieszkańcy żyją w poczuciu bezpieczeństwa, oddaleni od zawirowań politycznych reszty świata, od wszelkich wojen i niepokojów. Ceną za ten komfort jest – składana co pokolenie – niezwykła ofiara… Przez wiele lat nikt się przeciwko niej nie buntuje, wszyscy rozumieją wagę wspólnej sprawy, zgadzają się na życie podporządkowane potrzebom wiary i Kościoła. Ale w końcu w miasteczku rodzi się ktoś, kto chce żyć zupełnie inaczej…


Dramatopisarsko-reżysersko-aktorski tandem zaprosił do współpracy zarówno artystów znanych legnickiej publiczności, jak i debiutujących na legnickiej scenie, a legnicki zespół aktorów zasila studentka wrocławskiej AST, pochodząca z Bytomia – Adrianna Jendroszek.
Premiera: 28 stycznia 2018 r.

 

23.11.2018 r. – dzień 4 (piątek)

godz. 17.00 (CSW Kronika) – XXII Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka – konkurs otwarty dla autorów wierszy. Turniej posiada zasięg ogólnopolski. 

Jury tworzą:

Marcin Hałaś – poeta, pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, redaktor tygodnika Życie Bytomskie, Warszawska Gazeta oraz Uważam Rze;  

Grzegorz Olszański – poeta i krytyk literacki, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny,

Krzysztof Karwat – publicysta, krytyk, poeta, doktor nauk humanistycznych, twórca cyklu paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych, organizowanych pod hasłem Górny Śląsk – świat najmniejszy. Redaktor kwartalnika Fabryka Silesia.

 

godz. 19.00 – warsztaty literackie

Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel –  poeta, krytyk literacki, literaturoznawca, badacz literatury polskiej XX wieku. 

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości regulamin konkursu jest wzbogacony o nagrody specjalne za wykonie utworów o charakterze patriotycznym. Konkurs posiada zasięg ogólnopolski.

 

godz. 19.00 (Rozbark) – „Jak to było na Śląsku” – spektakl w reżyserii Danuty Szymczyk

Spektakl w reżyserii Danuty Szymczyk. Reżyserka od 30 lat zajmuje się pracą pedagogiczną i twórczą. Od 1996 r. związana z MDK nr 1 w Bytomiu, jest reżyserem teatrów dzieci i młodzież, prowadzi cztery sceny: „Erato”, „Małe Erato”, „Perspektywa” i „Po godzinach”. Jej zespoły działają od kilkunastu lat, jednak systematycznie „wymieniają” się ich uczestnicy. Od kilku lat z sukcesami prowadzi także teatr „Klio” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

 24.11.2018 r. (Rozbark) – dzień 5 (sobota) 

godz. 17.00 – Koncert Laureatów Bytomskiej Jesieni Literackiej 

– prezentacja nagrodzonych wykonawców Bytomskiej Sceny Recytatora oraz Turnieju Jednego wiersza

– koncert piosenki artystycznej (laureaci bytomskiego festiwalu piosenki poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem Piekarskiej Orkiestry Kameralnej) 

 

25.11.2018 r. – (Rozbark) dzień 6 (niedziela)

16.00 – „Ślady romansów w literaturze polskiej” –  seminarium. Prowadzenie: Marta Fox.

Poetka, powieściopisarka i eseistka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje), a jej utwory były tłumaczone m.in.: na  niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski.  Uznana za jedną z 50. najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Jest autorką opracowań kulturalnych, poświęconych m.in. konkursom literackim.

18.00 – Koncert Tomasza Stockingera

Romantyczne i zadziorne, melancholijne i komiczne – recital „Już nie zapomnisz mnie”, realizowany w ramach XII Bytomskiej Jesieni Literackiej, to piękne wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego, które wykona Tomasz Stockinger.

Tomasz Stockinger – oprócz kilku ról w filmach kinowych (m.in. w polsko- estońskiej produkcji „Łza księcia ciemności” 1994, w „Pestce” 1995 Krystyny Jandy i „Szamance” 1996 Andrzeja Żuławskiego), w ostatniej dekadzie dał się poznać przede wszystkim jako odtwórca ról w serialach – jako mecenas Janicki w „Zespole adwokackim” (1993-94), Leszek Wierzbicki w „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego (1995 i 1998 rok), zaś przede wszystkim jako doktor Paweł Lubicz, jeden z głównych bohaterów telenoweli „Klan” (od 1997 roku). W 2000 roku otrzymał Telekamerę – nagrodę dla Najbardziej Lubianego Aktora, przyznawaną przez widzów i czytelników czasopisma „Tele Tydzień”. 

 

 26.11.2018 r. (Biuro Promocji) – dzień 7 (poniedziałek)

godz. 18.00 – Wieczór autorski Adama Ziemianina

Spotkanie z  dziennikarzem, poetą i autorem tekstów. Dużą popularność przyniosły mu wiersze i utwory śpiewane m.in. przez Krzysztofa Myszkowskiego, Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, czy zespoły Wolna Grupa Bukowina, a przede wszystkim przez Stare Dobre Małżeństwo. W tym roku obchodził w maju nie tylko 70-te urodziny, ale także  jubileusz 50-lecia swojej twórczości.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.