Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 czerwca, 2020

Bytomianie ufundowali respirator dla Szpitala Specjalistycznego nr 1


Około 70 tys. zł przekazali bytomianie i darczyńcy spoza naszego miasta w ramach zbiórki na zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego nr 1. Dzięki ich hojności specjalistyczny sprzęt trafił dziś /15 czerwca/ do bytomskiej placówki.

Inicjatorem akcji na portalu zrzutka.pl był Karol Walas, bytomski społecznik, który już nie raz pokazał, jak ważna jest współpraca i zaangażowanie w sprawy miasta. W akcję zaangażowała się także senator RP Halina Bieda oraz Przedszkole Niepubliczne Tika z oddziałami integracyjnymi. By nie czekać bezczynnie aż pandemia zniknie, postanowiliśmy wspólnie zrobić coś, by uratować czyjeś życie. Jestem przyzwyczajony do tego, że mieszkańcy Bytomia działają ekspresowo. Głęboko wierzyłem, że ludzie odpowiedzą na apel o zakup respiratora – mówił Karol Walas.

Całkowity koszt zakupu respiratora to 68 tys. zł. Co ciekawe niemal całą potrzebną kwotę udało się zebrać w 10 dni. Do bytomskiego szpitala trafił respirator Savina Select 300 firmy Drager. To sprzęt, na którym lekarze z bytomskiej lecznicy pracują na co dzień, znają i mają do niego zaufanie.

Po raz kolejny bytomianie udowodnili, że dzięki takim oddolnym inicjatywom można wszystko, a świat staje się lepszy. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie i mam nadzieję, że nowy nabytek będzie dobrze służył pacjentom nie tylko w czasie pandemii, ale i później – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W przekazaniu respiratora szpitalowi wzięli udział inicjatorzy publicznej zbiórki: Karol Walas, senator RP Halina Bieda oraz Anna Stajno, dyrektorka niepublicznego Przedszkola Tika. Zbiórka rozpoczęła się od licytacji prac plastycznych, obrazów. Nie spodziewaliśmy się takiego zaangażowania mieszkańców naszego miasta – mówi Anna Stajno. Jeśli spotkają się ludzie o wielkim sercu, zaangażowaniu to takie inicjatywy po prostu się udają. I tak było w naszym przypadku. Szpital ma nowy respirator – dodaje senator Halina Bieda.

Organizatorom akcji podziękował również Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1. Sprzęt dla szpitala jest potrzebny. Dziękuję wszystkim darczyńcom – zarówno tym, którzy dorzucili się do zakupu respiratora, jak i tym, którzy wpłacają indywidualne darowizny na konto szpitala – dodaje dyrektor Perchaluk.

Przypomnijmy, że Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Specjalistycznego nr 1 od początku epidemii leczył pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wymagali hospitalizacji. Od początku marca do czerwca w naszym szpitalu pobrano już około 2400 wymazów, z zakażenie koronawirusem potwierdziło się u ponad 500 osób. Pacjentów hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia było ponad 100, a prawie u 30 potwierdzono COVID-19. Łącznie w Bytomiu wynik dodatni stwierdzono u 1015 osób.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, Miasto Bytom zakupiło dwa kolejne respiratory dla Szpitala Specjalistycznego nr 1.

Zdjęcie: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Możliwość komentowania jest wyłączona.