Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

02 kwietnia, 2020

Centrum handlowe przyjazne osobom z autyzmem


Natężenie dźwięków, intensywne światło jarzeniówek, gwar ludzi, tłok – wszystko to sprawia, że wizyta w centrum handlowym dla osoby autystycznej jest wręcz nieznośna. Skuteczną próbę zniwelowania tych trudności podjęła Galeria Katowicka, która jako pierwsze centrum handlowe w Polsce wprowadziła szereg udogodnień, podnoszących komfort zakupów osobom ze spektrum. W kwietniu, Światowym Miesiącu Wiedzy na Temat Autyzmu, warto przypomnieć pionierskie, kompleksowe rozwiązania programu Katowicka dla Autyzmu.

Jak pokazują badania Fundacji JiM z 2019 roku – aż 53% osób ze spektrum autyzmu wskazało galerie handlowe jako miejsca sprawiające najwięcej trudności i najmniej przyjazne podczas wizyt. Zmianę tych niekorzystnych wskaźników, już z końcem 2018 roku, podjęła Galeria Katowicka, jako pierwszy w Europie obiekt wdrażając wieloaspektowy system udogodnień dla osób ze spektrum autyzmu. W ramach inicjatywy skupiono się na trzech podstawowych płaszczyznach działania: wprowadzeniu konkretnych udogodnień w obiekcie, edukacji i szkoleniu pracowników, najemców i szerokiego personelu Centrum oraz akcji informacyjnej pozwalającej otoczeniu zrozumieć, czym jest autyzm. Wszystkie działania przeprowadzono we współpracy z partnerem merytorycznym, Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach, doświadczonym zarówno w pracy z osobami z ASD, jak i rodzicami i nauczycielami dzieci z ASD.

Kompleksowy program „Katowicka dla autyzmu”
regularnie jest poszerzany o kolejne składowe, mające zapewni osobom autystycznym komfortową i bezpieczną w użytkowaniu przestrzeń. Wśród rozwiązań znajdziemy pionierskie w Polsce pomysły. Pierwszym z nich jest Pokój Wyciszenia – dźwiękoszczelny, łagodnie oświetlony, o stonowanych barwach stanowi bezpieczny azyl dla osoby ze spektrum przytłoczonej nadmiarem bodźców. Pokój ten dostępny jest w każdej chwili, łatwo go też odnaleźć dzięki modułowi nawigacji dodanemu do aplikacji mobilnej Katowickiej.

Drugim ważnym rozwiązaniem są ciche godziny, symbolicznie wprowadzone 2 kwietnia 2019 roku.
Od tego czasu w każda sobotę, między godziną 9:00 a 11:00, osoby z ASD mogą zrobić zakupy w Katowickiej w warunkach dostosowanych do ich wyjątkowych potrzeb – ze ściszoną muzyką i wyłączonymi reklamami. W każdej chwili ponad 100 najemców na życzenie klienta przygasza światło oraz redukuje dźwięki w swoich lokalach – witryny tych lokali zostały oznaczone specjalnymi naklejkami „Miejsce przyjazne dla osób ze spektrum autyzmu”.

Przeprowadzono także kompleksowe szkolenia dla personelu najemców, ochrony oraz administracji, ucząc rozpoznania osób z ASD oraz pomocy w trudnych sytuacjach.
Wiele uwagi poświęcono kwestii edukacji otoczenia – przygotowany został film VR „Jedno centrum – wiele optyk”, bezpłatnie udostępniany na terenie Katowickiej. Był to pierwszy w Europie film w tej technologii pozwalający doświadczyć bodźców, na jakie narażona jest osoba z ASD w galerii handlowej. Nawiązano także kontakt z jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorek, autorką spektakularnej metody The Hunter Heartbeat Method – Kelly Hunter. Doceniła ona działania Galerii i nagrała specjalny film, wyświetlany na multimedialnym pylonie na pasażu obiektu, zachęcający do zrozumienia autyzmu, jako wzór podając program „Katowicka dla Autyzmu”. Aktorka uczestniczyła również w specjalistycznej konferencji dla pedagogów poświęconej możliwościom wsparcia osób ze spektrum autyzmu, gdzie poprowadziła bezpłatne warsztaty teatralne wg swojej autorskiej metody. Na stałe wprowadzono w Katowickiej Informatory na temat ASD, przygotowano również zakładkę informacyjną na stronie www Galerii.

– Galeria regularnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – również w tym trudnym dla nas wszystkim roku, 2 kwietnia, symbolicznie podświetlamy się na niebiesko. Zaplanowaliśmy także wprowadzenie kolejnych udogodnień, które wdrożymy jeszcze w tym roku. Wielokrotnie już pokazaliśmy, że potrafimy przełamywać bariery i wytyczać nowe kierunki działań, a przy okazji kreować odpowiedzialne postawy. Powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych osobom z obniżoną sprawnością funkcjonowania w społeczeństwie – cieszę się, że w sektorze centrów handlowych pokazaliśmy, jak zrobić to dobrze i kompleksowo
– mówi Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

Działania w ramach „Katowickiej dla Autyzmu” odbiły się szerokim echem w Polsce i na świecie. Program został doceniony na arenie międzynarodowej – eksperci jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów marketingu centrów handlowych – ICSC Solal Marketing Awards 2019 – nagrodzili Katowicką złotą statuetką w kategorii społecznej odpowiedzialności za pionierskie działania dla osób z ASD. Do Katowickiej zgłaszają się także inne podmioty, które proszę o radę, chcąc wprowadzić u siebie podobne rozwiązania.

Źródło: Galeria Katowicka

Możliwość komentowania jest wyłączona.