Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

23 października, 2020

Cmentarz wojenny w Tarnowskich Górach – mogiły obrońców ojczyzny oraz jej oprawców


Od ponad 100 lat na terenie Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach znajduje się cmentarz wojenny. W bezimiennych mogiłach zostali pochowani zarówno obrońcy ojczyzny, jak i jej oprawcy.

Na tablicy z planem sytuacyjnym widać, że na cmentarzu jest w sumie ponad 200 mogił. W pojedynczych grobach oraz zbiorowych mogiłach pochowano Polaków, Niemców oraz Sowietów. Cywile i wojskowi polegli podczas I i II wojny Światowej.

Porośnięte bluszczem mogiły są w większości bezimienne. Ze znalezionych w internecie informacji wynika, że w tarnogórskim Urzędzie Miasta można znaleźć niekompletny wykaz pochowanych. Dzięki starannie przeprowadzonym badaniom udało się ustalić, gdzie mniej więcej znajdują się poszczególne pochówki. Tablica umieszczona przy wejściu jest bardzo dokładna, chociaż zapewne z racji samej struktury nekropolii obarczona błędami.

Na cmentarzu są także trzy pomniki. Monument w centrum informuje, że spoczywają tutaj polegli na wojnach światowych. Nad grobami postawiono kamień z tablicą „Ku czci ofiarom terroru hitlerowskiego 1940-1945”. Najmłodszy pomnik stroi na cmentarzu od 2011 roku. W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, przy wejściu na cmentarz umieszczono pomnik upamiętniający jej ofiary. Motyw szachownicy jest symbolem polskiego lotnictwa.
Weronika Herzog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *