Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

27 września, 2018

Co z tą godką?

Wczoraj o godzinie 16.30 w Klubie ŚPR, w ramach Europejskiego Dnia Języków, miało miejsce wyjątkowe spotkanie pod tytułem „Co dalej z językiem śląskim?”. Głos zajmowały największe autorytety w dziedzinie godki.

 

 

Gośćmi spotkania byli Rafał Adamus (założyciel Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana), dr. Artur Czesak (językoznawca), Grzegorz Kulik (tłumacz i badacz języka śląskiego) oraz prof. Zbigniew Kadłubek (literaturoznawca, pisarz).

Spotkanie rozpoczął Rafał Adamus, który pokrótce przybliżył historię popularyzowania się śląskiego w ostatnich latach, a także sukcesy na tym polu osiągnięte dzięki pracy m. in. członków Pro Loquela Silesiana. Zwracał on przede wszystkim uwagę jak powszechny stał się śląski w kampaniach reklamowych, opowiadał także o przekładaniu systemu operacyjnego Samsunga na godkę i wielu innych inicjatywach. Stowarzyszenie za swój priorytetowy cel bierze – jak piszą sami o sobie – „przywrócenie śląskiej mowie należnego jej miejsca w przestrzeni publicznej”. PLS jest m. in. wydawcą tak pionierskich publikacji, jak Słownik Gōrnoślōnskij Gŏdki, Gōrnoślōnski ślabikŏrz, oraz Ślabikŏrz niy dlŏ bajtli.

Następnie głos zabrał Grzegorz Kulik, który w ostatnim czasie na język śląski przełożył Dracha autorstwa Szczepana Twardocha oraz klasyk literatury światowej – Małego Księcia, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. W swojej krótkiej wypowiedzi odniósł się przede wszystkim do trwającego obecnie poszukiwania trzonu, korpusu mowy śląskiej, czyli przygotowania pewnego minimum słów, którymi posługują się wszyscy Ślązacy niezależnie od rejonu.

Doktor Artur Czesak w sposób przystępny a zarazem akademicki, krytykował znieczulenie polskiego świata intelektualnego wobec walki Ślązaków o własną tożsamość. Użył ciekawego porównania:

-Jeżeli ludzie zaczynają nosić flanelowe kurtki, farbować włosy na zielono i zbierać się razem w grupy manifestując swoją odrębność, socjologowie od razu wysyłają tam „swoich ludzi” żeby sprawdzili co się święci.

Dla kontrastu wspomniał o swojej korespondencji z pewną ważną placówką naukową, która na pytanie o potrzebę badania śląskiego odpowiedziała mu w oficjalnym piśmie: „Mową śląską zajmować się nie będziemy, bowiem wszystko zostało już w tej sprawie zbadane.” Ponadto dr. Czesak mówił o potrzebie instytucjonalizacji śląskiego i walki o jego oficjalny status za pomocą powoływania podmiotów takich jak np. Rada Języka Śląskiego.

Prof. Kadłubek przyjął w swojej części ton nieco sentymentalny acz nie mniej błyskotliwy, podjął temat godki jako formy mówienia nieskrępowanego i najszczerszego. Zauważył, że dla wielu jest ona jedynym sposobem, żeby naprawdę wyrazić siebie, jest więc w pewien sposób mową najbliższą sercu.

W najbliższym czasie ukaże się materiał wideo przygotowany przez Śląska.TV zawierający wywiady z gośćmi spotkania i ich niepublikowane wypowiedzi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.