Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Coraz bliżej centrum przesiadkowego w Gołonogu

Na 13 lipca wyznaczono termin składania ofert na budowę centrum przesiadkowego w Gołonogu. To jedna z najważniejszych inwestycji zaplanowanych w Dąbrowie Górniczej na najbliższe lata.

W ramach zadania przebudowany zostanie układ drogowy w rejonie dworca – powstaną miejsca parkingowe; tunel drogowy pod torami, który zastąpi przewidziany do likwidacji przejazd kolejowy; ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i Uklańskiego, a także Parkowej i Wczasowej; tunel pieszy prowadzący do peronów. Przebudowane i zmodernizowane zostaną również perony oraz układ torowy.
Miasto będzie prowadziło budowę wspólnie z koleją. Zakończenia robót zaplanowano na 31 grudnia 2022 r.
To jednak nie koniec współpracy. Za kilka tygodni rozpocznie się budowa centrum przesiadkowego w śródmieściu. W ramach tej wspólnej inwestycji miasta i kolei powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego (łącznie na 375 miejsc); tunel drogowy łączący te ulice; przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów; centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy; droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową; przejście podziemne w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont czeka ul. Kolejową, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie. Wykonawcą prac wartych 229 mln zł będzie konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex. Roboty mają potrwać do końca 2022 r.
Przy tak dużym przedsięwzięciu nieuniknione będą zmiany i utrudnienia. W trakcie prac, do momentu otwarcia tunelów pod torami, zachowana będzie przejezdność przez torowiska. Działające dziś przejazdy mogą być czasowo wyłączane z ruchu, ale wtedy w ich rejonie działać będą przejazdy tymczasowe.
Zsychronizowanie obu inwestycji, ma pomóc w szybszej realizacji zadań oraz zminimalizowaniu utrudnień w ruchu.
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.