Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

08 kwietnia, 2020

Coraz więcej wymazobusów

Kolejne samorządy decydują się na korzystanie z tzw. „wymazobusów”. W sumie po województwie śląskim jeździ już 6 takich karetek.

„Wymazobus” wygląda jak zwykła karetka pogotowia. Porusza się nim obsługa medyczna, która pobiera materiał genetyczny od osób przebywających w kwarantannie.

Takie karetki do pobierania wymazów uruchomiły we własnym zakresie na potrzeby swoich mieszkańców także samorządy. Jednym z pierwszych, który wyszedł z taką inicjatywą był powiat tarnogórski. Po tamtejszym terenie jeździ tzw. „wymazobus”.

Od jakiegoś czasu docierały do nas sygnały, że osoby przebywające w kwarantannie muszą czekać nawet kilka dni na testy – informuje starosta Krystyna Kosmala. –Zapotrzebowanie na takie badania rośnie z każdym dniem, dlatego podjęliśmy decyzję o wynajęciu karetki do pobierania próbek od mieszkańców powiatu przebywających w kwarantannie. Jestem przekonana, że znacząco skróci to czas oczekiwania na testy w powiecie tarnogórskim. Warto również zaznaczyć, że pierwszeństwo w testach mają pracownicy szpitali i służb walczących z koronawirusem – wyjaśnia starosta.

Próbki pobierane od osób na kwarantannie wożone są do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Działanie to zostało wdrożone w uzgodnieniu ze służbami wojewody, a dokładnie z Dyrektorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
– Na szacunek zasługuje fakt, że włodarze zaangażowali się we wspólną walkę z koronawirusem. Dzięki temu możemy działać szybciej i efektywniej – podkreśla dyrektor CPR w Katowicach Tomasz Michalczyk.

Zdj. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.