Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Czy będzie kolejny lockdown w Polsce?


Jeśli w tym tygodniu liczba zakażeń nie spadnie, to grozi nam kolejny całkowity lockdown. Jeśli będzie to konieczne, to narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona za kilka lub kilkanaście dni.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce stwierdzono 4 marca 2020 roku. Od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 20 marca stan epidemii. 24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się. Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko dorosłym.. Zostały bezwzględnie zamknięte parki, bulwary, plaże i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie mogła być większa niż trzykrotność kas. Wprowadzono także do dziś znane godziny dla seniorów. Znoszenie obostrzeń nastąpiło w kwietniu i trwało przez kolejne tygodnie. W reżimie sanitarnym można było w miarę normalnie funkcjonować do sierpnia. W sierpniu zaczęto dzielić powiaty na żółte i czerwone i stopniowe zaczęły pojawiać się nowe ograniczenia.

W pierwszej połowie roku z powodu pandemii mieliśmy do czynienia z lockdownem. Jest to nic innego, jak przymusowy pobyt osoby w danym miejscu, np. w domu, który wprowadzono dlatego, że ta osoba może stanowić zagrożenie. Zamknięcie sklepów i punktów usługowych, a także wychodzenie z domu, ale tylko uzasadnione, nie doprowadziło podczas pierwszej fali pandemii do paraliżu służby zdrowia. Oczywiście odcisnęło to wyraźne piętno na polskiej gospodarce. Po drugim kwartale tego roku polskie PKB było na minusie, choć na początku roku była dodatni. Wsparciem dla przedsiębiorców były Tarcze Antykryzysowe, ale mimo finansowego wsparcia wiele branż do tej pory nie wyszło na prostą.

Spowolnienie gospodarcze niesie ze sobą poważne konsekwencje. Od stycznia do września sądy ogłosiły upadłość i restrukturyzację 685 firm. To o 6,42 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy o tej porze było już 732 bankrutów – wynika z danych opracowanych dla DGP przez Bisnode Polska. Najbardziej, bo o 15 proc., spadła liczba upadłości w sektorze produkcji przemysłowej, o 6,2 proc. w rolnictwie, o 3 proc. w budownictwie, a o 2 proc. w transporcie.

Drugi lockdown, jak oceniają eksperci, mógłby być katastrofą przede wszystkich dla małych przedsiębiorstw. Drugie „zamknięcie gospodarki” mogłoby przynieść w Polsce straty finansowe większe niż wiosenny lockdown. Z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich i Konfederacji Lewiatan, wynika że każdy dzień wiosennego lockdownu przynosił gospodarce mniej więcej 2 miliardy złotych strat. Jesienny lockdown miałby nawet gorsze skutki, ponieważ kumulowałyby się one z odłożonymi w czasie stratami. Choć Kancelaria Premiera podaje także inne dane. Najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej przewidują dla Polski łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw UE. Według szacunków, Polska znajdzie się na 4. miejscu wśród unijnych krajów, z wynikiem -3,6% PKB. Dla przykładu, PKB Niemiec ma wynieść ponad -5% PKB, a Hiszpanii ponad -12% PKB, a to oznacza, że nasze państwo pomimo spadku wypada dobrze na tle innych krajów.

Aby pomóc przedsiębiorcom, zaplanowaliśmy realne wsparcie, które będzie służyło ochronie miejsc pracy Polaków.
1. Dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)
• Przekażemy dla firm subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
• Planowany termin: do połowy grudnia. Planowany start: styczeń 2021 r.
2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju
• Umorzymy subwencje finansowe z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Warunkiem będzie skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
• Planowany termin umorzenia: I połowa 2021 r.
3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2021 r. (wypłaty)
• Zmienimy zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Wdrożymy także szybką ścieżkę dla dużych MŚP.
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla dużych firm oraz dużych MŚP i obejmuje wszystkie branże.
• Planowany termin: do połowy grudnia.
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
• Będziemy kontynuować gwarancje de minimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Z Komisją Europejską będziemy konsultować możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, a także dla wszystkich branż.
5. Dofinansowanie do zatrudnienia
• Będziemy kontynuować dopłaty do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
6. Przedłużenie postojowego
• Przedłużymy wypłatę postojowego dla branż objętych restrykcjami.
7. Zwolnienie ze składek na ZUS
• Przedłużymy zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”
• Zwiększymy kwotę dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Dofinansowanie dotyczyć będzie nie tylko nowej działalności, ale także zmiany jej aktualnego zakresu.  
• Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
9. Polityka drugiej szansy
• Agencja Rozwoju Przemysłu będzie dofinansowywała koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw.
• Rozwiązanie przeznaczone dla firm w restrukturyzacji.
10. Dofinansowanie leasingu
• Agencja Rozwoju Przemysłu będzie pokrywała koszty leasingu. Rozwiązanie przeznaczone dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

Od wiosny rząd wspiera polskie firmy, aby mogły poradzić sobie z kryzysem wywołanym przez COVID-19. Do tej pory w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR przeznaczonych zostało przedsiębiorcom i pracownikom pomoc o wartości 150 mld zł.

Weronika Herzog
Zdjęcie:pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.