Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 marca, 2020

Czy jest szansa uchronienia się przed koronawirusem ?

Przypominamy najważniejsze zasady ochrony, sposób postępowania oraz numery telefonów, pod którymi należy kontaktować się w przypadku podejrzenia u siebie koronawirusa.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Jak ochronić się przez zakażeniem?
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:
    • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
    • masz podwyższoną temperaturę,
    • kaszlesz i masz duszności.

Co mam robić?
Jak najszybciej skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Przypominamy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu działa całodobowa infolinia na temat koronowirusa. Informacje można uzyskać po numerami telefonów:

605 745 817,

609 582 303,

695 025 532.

Ważne!
Działa również infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia koronawirusa.

Gdzie szukać sprawdzonych informacji?

Informacje o koronawirusie, znajdziecie Państwo również w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, www.gov.pl/web/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.
Zródło: NFZ
Zdjęcie;pixbay
 

Możliwość komentowania jest wyłączona.