Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

13 września, 2019

Czy jesteśmy przesądni ?

Czy jesteśmy przesądni ?

Większość z nas zapytana „czy wierzysz przesądom” zapewne odpowie „nie…”, a jednak jest w nas pewna, bliżej nieokreślona obawa przed konsekwencją przejścia pod drabiną, czy przebiegającym nam drogę czarnym kotem. Najbardziej straszącym z przesądów wydaje się być jednak klęska stłuczonego lustra, groźnie zwiastująca aż 7 letni czas nieszczęścia w naszym życiu. A czym są owe przesądy i skąd się wzięły?
Wiara w nie wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Przesądy i zabobony to często pozostałości dawnego systemu wierzeń. Ich źródeł można szukać w średniowieczu czy też w starożytności.
Dzisiejsza data „piątek trzynastego” – pochodzi prawdopodobnie z XIX w. Piątek w religii chrześcijańskiej uznawany był za dzień przynoszący nieszczęście – tego dnia zmarł bowiem Jezus Chrystus. Trzynastka natomiast ma swoją długą tradycję. Istnieje pogląd, iż feralność tej daty sięga XIV wieku, kiedy to 13 października 1307 r. niesłusznie zgładzono zakonników z zakonu Templariuszy.
Nasze milusińskie czarne koty, które mieszkają w naszych domach, mają być powodem naszego strachu. Zabobon ten najprawdopodobniej wynika z dawnych wierzeń w czarownice i towarzyszące im czarne koty. Wierzono niegdyś, że czarownice przybierały postać czarnych kotów, aby zmylić swoje potencjalne ofiary.
Wizja aż siedmiu lat nieszczęścia, potrafi napędzić nam stracha. Zabobon ten wywodzi się jeszcze z wierzeń starożytnych. Uważano wówczas, iż lustro jest odbiciem duszy człowieka i tę duszę w sobie „zatrzymuje”. Zbicie lustra oznaczało zatem rozbicie duszy człowieka.
Aby złapać trochę szczęścia do domu, należy chwycić kominiarza za guzik. Przed wiekami do wielu osad przybywali różni rzemieślnicy, w tym kominiarze. Każda gospodyni chciała, żeby to jej dom był odwiedzony przez kominiarza jako pierwszy. Jego ubranie było wówczas jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Ta, do której zawitał jako pierwszy, uchodziła za szczęściarę.
W ówczesnych czasach owe przesądy i zabobony nie powinny mieć miejsca, ale natura człowieka jest przewrotna i bardziej ufamy starym pradawnym wierzeniom ludowym niż własnemu rozumowi.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.