Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

22 stycznia, 2018

Dalsza rozbudowa lotniska

Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach nie przestaje się rozbudowywać. Dopiero co zakończona została budowa nowej wieży kontroli lotów, a już planowana jest budowa czwartego terminalu.

Nowa wieża kosztowała 20,22 mln złotych i budowana była od marca zeszłego roku. Ma ona 46 metrów wysokości i jest najwyższa w Polsce. Choć wieża już stoi, prace nad nią jeszcze nie są skończone, bo trzeba ją jeszcze wyposażyć w odpowiedni sprzęt.

Dużo większą inwestycją będzie budowa nowego terminala. Planowana dalsza rozbudowa lotniska idzie w parze ze wzrostem liczby odprawionych pasażerów. W zeszłym roku odprawiło ono 3 892 941 osób, a średni roczny wzrost ruchu w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł nieco ponad dziewięć procent. Jeżeli taka tendencja utrzyma się, to w już 2021 roku lotnisku może zabraknąć przepustowości, która aktualnie wynosi 5,5 mln, a należałoby wtedy oczekiwać prawie 5,7 mln pasażerów.

W latach 2019-20 ma się jeszcze odbyć remont terminalu B, a nowy ma zostać zbudowany w latach 2022-2023.

Oprócz tego do 2022 roku ma zostać ukończona budowa drogi S1 od Pyrzowic do granicy ze Słowacją, gdzie ma się połączyć z tamtejszą autostradą D3, co z pewnością spowoduje dodatkowy napływ pasażerów.

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.