Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

09 września, 2019

DankArt – OWO I JAZZOWO

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. HENRYKA BISTY w Rudzie Śląskiej zaprasza…
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

12 października 2019 /sobota/ godz. 18.00
DankArt – OWO I JAZZOWO
Jazz, blues, swing na smyczki i perkusję – koncert kameralny

W programie wyjątkowy, muzyczny melanż energii standardów muzyki rozrywkowej, utworów evergreen i ponadczasowego brzmienia kwartetu smyczkowego z towarzyszeniem perkusisty.

Muzyka wymienionych gatunków zawsze była formą wyrażania indywidualności i nośnikiem mocnego przekazu. Solidne brzmienie, dostrojone do szybkiego tempa muzyki i wesołego charakteru piosenek często przeplatało się z delikatnym, czasem melancholijnym nastrojem ballad. Big Bandy prowadzone przez tak legendarnych muzyków jak Duke Ellington, Tommy Dorsey czy Count Basie były ikonami ówczesnej muzyki, a ich twórczość urosła do symbolu radości i ukojenia podczas Wielkiego Kryzysu USA. Ogromny wpływ wywarła tez na kolejne pokolenia muzyków. Własnym torem od ponad trzech stuleci rozwija się forma kwartetu smyczkowego w muzyce, nie przestając fascynować twórców i słuchaczy. A co jeśli połączyć oba nurty?

Jazz, swing, blues… słowem standardy muzyki rozrywkowej, jak również musicalowej. Niezwykłe połączenie brzmienia kwartetu smyczkowego i energetycznych rytmów… elegancja i radość!

W programie:
– „Take the „A” Train” – B. Strayhorn
– „I’m Beginning to See the Light” – D. Ellington
– „Sophisticated Lady” – D. Ellington
– „Chicago” – F. Fischer
– „Summertime” – G. Gershwin
– „Autumn leaves” – J. Kosma
– „Cry Me a River” – A. Hamilton
– „Blues in the Night” – H. Arlen
– „Bach goes jazz” – parafraza
– „Dla Elizy” – parafraza utworu L.van Beethoven

Wystąpią:
– Anna Trólka – I skrzypce
– Paweł Muszała – II skrzypce
– Rafał Woźniak – altówka
– Katarzyna Czypka – wiolonczela
oraz gościnnie
– Łukasz Kurek – perkusja

O zespole:
Idea przyświecająca działalności kwartetu smyczkowego DankArt jest zawarta w jego nazwie, zroście staropolskiego słowa „dank” oraz międzynarodowego terminu „art”. Wyraz poważania, zachwytu jak również wdzięczności dla sztuki jest wspólną cechą członków zespołu. Pasja, niegasnący zapał i doświadczenie zaowocowały osiągnięciem wspólnego brzmienia. Na co dzień związani z Filharmonią Śląską im. H. M. Góreckiego, absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej, tworzą zespół od 2015 roku. Każdy z muzyków w swoim czasie był związany z innym kwartetem smyczkowym, niejednokrotnie zdobywając laury w kraju i za granicą. Wchodząc w skład rożnych zespołów, koncertowali w kraju, w większości krajów Europy oraz w Japonii i USA. W roku 2016 zespół we współpracy z gitarzystą Marcinem Maślakiem nagrał album „The malachite recital”, który został bardzo ciepło przyjęty przez krytykę.

Łukasz Kurek, perkusista – muzyk wszechstronny nie zamykający się w jednym gatunku muzycznym, poruszający się swobodnie m.in. w takich stylach jak fusion, jazz, blues, gospel, pop, rock, latin music. Jest absolwentem katowickiego Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gdzie studiował pod kierunkiem dra Adama Buczka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.