Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

11 lutego, 2021

Dieta przeciwnowotworowa

Tym razem garść informacji na temat diety przeciwko rakowi. A więc co jeść by nie zachorować na raka. Według badań Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem to właśnie nieracjonalne odżywianie jest przyczyną choroby u mężczyzn w 40%, a u kobiet w 60% przypadków. Zawarte w pożywieniu substancje rakotwórcze nie działają zbyt silnie, lecz powoli, stopniowo zatruwają organizm.
Żeby uchronić się przed rakiem należy przede wszystkim unikać pokarmów zawierających substancje rakotwórcze. Ponadto w pokarmie powinny znaleźć się substancje, które chronią organizm przed rakiem. Źródłem substancji rakotwórczych mogą być różne tłuszcze, szczególnie nieświeże lub przesmażone. Dlatego nigdy nie powinno się zostawiać tłuszczu na patelni i wykorzystywać go wielokrotnie. Najlepiej produktów smażonych unikać na korzyść gotowanych i pieczonych. Z mięsa usuwać zbędny tłuszcz i ograniczyć spożycie olejów roślinnych do dwóch łyżek stołowych dziennie. Wiadomo, że tłuszcze mają negatywny wpływ na układ odpornościowy człowieka, zwłaszcza ich nadmiar sprzyja przemianie komórek w komórki rakowe.
Szczególnie szkodliwe dla zdrowia są produkty wędzone. Do nich w czasie wędzenia przedostają się substancje rakotwórcze i inne niebezpieczne związki. Dla porównania nieraz w 50 g kiełbasy wędzonej znajduje się tyle substancji rakotwórczej, jak w dymie z paczki papierosów. Należy unikać produktów zawierających azotany i azotyny, które w żołądku człowieka stają się szkodliwe. Mogą się one znajdować w kiełbasach, niektórych konserwach mięsnych i w importowanych warzywach i owocach. Ponadto należy unikać spożywania warzyw szklarniowych, a jeść te, które są wyhodowane na otwartym gruncie przy użyciu nawozów naturalnych. Specjaliści są zgodni co do tego, że aby uniknąć raka należy po prostu mniej jeść. Aby powstrzymać apetyt należy jeść produkty dające szybkie nasycenie: podsuszone pieczywo, groch, fasolę, rośliny strączkowe, kasze, smażone ziarna słonecznika.

autor: Katarzyna Gania
zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *