Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 lipca, 2019

Dikanda

Dikanda
Dikanda oznacza rodzinę w narzeczu któregoś z kongijskich plemion, taka też atmosfera panuje na koncercie tego etnicznego zespołu. Zespół Dikanda to jedna z czołowych grup folkowych w Polsce, która w tym roku obchodzi 20 lecie. Mimo, iż jego korzenie są ze Szczecina, skąd pochodzi wokalistka, akordeonistka – Anna Witczak. Swoje granie określili jako „muzykę czterech stron Wschodu” i to mówi o nich wszystko. Nie ma momentu, o którym mówią, że wtedy powstała Dikanda. To był proces, który ponoć nadal trwa, bo dla nich granie to droga, którą przemierzają.

Ich inspiracją są ludowe melodie świata słowiańskiego, ale także Cyganów, Żydów, Hindusów czy bogatej w rytmy i dźwięki Afryki. Jak sami podkreślają od początku, nie chcą się szufladkować. Grają to co czują i tak jak potrafią. Może dlatego, by nie dać się zamknąć w sztywnych ramach, Ania śpiewa w tworzonym przez siebie języku. Oczywiście nie brak w ich repertuarze znanych tradycyjnych motywów, ale jak każdy szanujący się zespół, także na folkowe covery Dikanda znalazła własny sposób.
Koncerty obfitują wulkanem energii, jaki wywiązuje się między artystami a publicznością, kojące dla serca głosy wokalistek oraz niesamowite brzmienie i aranżacje utworów sprawiają, że pragniemy się poderwać do tańca.

Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.