Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

01 kwietnia, 2020

Dla medyków w koronie


Galeria Katowicka dołączyła do akcji Śląsk drukuje dla medyków w koronie. Dzięki inicjatywie większość szpitali w regionie zostanie wyposażona w ochronne przyłbice drukowane metodą 3D.

Od początku marca, wraz z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, mnożą się potrzeby szpitali w kraju. Brakuje, o czym mówią głośno sami medycy, przede wszystkim sprzętu ochrony osobistej. W całej Polsce ruszyło więc wsparcie dla wystawionej na pierwszą linię frontu służby zdrowa. Jest nim m.in. inicjatywa śląskiego środowiska majsterkowiczów, Stowarzyszenia Warsztat Miejski i Hackerspace Silesia, do której dołączyła Galeria Katowicka.

Idea polega na produkcji przyłbic metodą 3D, które następnie przekazywane są medykom.

Katowicka to integralna część miasta, część codziennego życia jego mieszkańców. Dlatego naturalnym było dla nas zaangażowanie we wspólne stawienie czoła wyzwaniom, jakie niesie z sobą stan epidemii. Nawiązaliśmy współprace ze Stowarzyszeniem Warsztat Miejski i zapewniliśmy środki finansowe na produkcję przyłbic dla lekarzy ze Śląska. Sfinansowaliśmy między innymi w 100% zapotrzebowanie na przyłbice dla Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie Jesteśmy w kontakcie z organizatorem akcji i – w razie potrzeby – będziemy reagować na zgłoszenia kolejnych szpitali – mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Od ubiegłego tygodnia w Warsztacie Miejskim wre praca. Jak wygląda produkcja przyłbic? Część ochotników, korzystając z gotowego projektu, wrzuca do drukarek 3D plan nagłowia, inni natomiast wycinają laserowo odporne na termiczną dezynfekcję fronty z foli PET. W kolejnym etapie prac następuje połączenie obu elementów, a później założenie specjalnych gumek, umożliwiających regulację rozmiaru. Na końcu kompletny sprzęt jest odkażany.

Od środy, 25 marca, nasi wolontariusze metodą 3D wyprodukowali już ponad 200 przyłbic – to zadawalająca liczba biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt wielorazowego użytku, a proces produkcji jednej sztuki trwa od 4 do 6 godzin. Dzięki funduszom przekazanym przez Galerię Katowicką udało nam się stworzyć kolejne sztuki dla jednego z chorzowskich szpitali. W sobotę, 28 marca, i w poniedziałek, 30 marca, do tej lecznicy przekazaliśmy łącznie około 50 egzemplarzy przyłbic, a przed nami kolejne przekazania – mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego w Gliwicach.

Źródło: Galeria Ktowicka
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.