Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

12 lipca, 2019

Do parku w Świerklańcu powrócił „Mały Wersal”

Do parku w Świerklańcu powrócił „Mały Wersal”

„Mały Wersal” to architektoniczna perełka tej części Europy, która powstała w 1876 roku w Świerklańcu. Pałac był prezentem, jaki hrabia Guido Henckel von Donnersmarck ofiarował swojej żonie Blance de Paiva. Po II Wojnie Światowej został splądrowany i podpalony, a ostatecznie zniszczony w 1962 roku.

Po niemal 60 latach pałac powrócił do Świerklańca! To niezwykle mały „Mały Wersal” względem oryginalnej budowli, bo mierzy ok 140 cm długości. Model pałacu w skali 1:87 autorstwa pana Zbigniewa Czyża z Tarnowskich Gór można oglądać w Pałacu Kawalera do końca wakacji.

Pan Zbigniew prace nad kartonowym modelem rozpoczął w lipcu 2018 roku. Model jest bardzo dokładny, a szczegóły dobrze odwzorowane. Jak pisał autor modelu na swoim blogu, łączna długość samych balustrad to 3 metry 20 cm! Zarówno balustrady jak i elementy stolarki okiennej zostały wycięte techniką laserową.

Zbigniew Czyż jest emerytowanym kolejarzem. Swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął od wykonania modelu maszynowni w Tarnowskich Górach. Wśród jego licznych dzieł znajdują się między innymi tarnogórski ratusz, pałac w Rybnej, dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO szyb sztolniowy Ewa. Liczymy na to, że przynajmniej część jego modeli będzie można oglądać w Pałacu Kawalera w Świerklańcu!

Możliwość komentowania jest wyłączona.