31 sierpnia, 2019
Dolnośląskie Jeruzalem- Wambierzyce
Wambierzyce to urocza mieścina, zwana dolnośląskim Jeruzalem, położona w Kotlinie Kłodzkiej, blisko Gór Stołowych, w gminie Radków.
Wieś znana jest jako największy ośrodek kultu Maryjnego na całym Dolnym Śląsku. Początki sanktuarium sięgają aż XII wieku. Wtedy to niewidomy Jan z Ratna miał w cudowny sposób odzyskać wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej. Legenda twierdzi, iż do umieszczonej figurki Maryi w konarach lipy ślepiec modlił się tak żarliwie, iż zemdlał. Kiedy się ocknął, zobaczył rozświetloną cudownymi promieniami rzeźbę. Odzyskał wzrok. Pierwszą drewnianą kapliczkę w miejscu cudu, wzniesiono już w 1263 roku. Na początku XVIII wieku w miejscu kapliczki wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin. W 1936 r. kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej.
Centrum wsi zajmuje plac NMP, o miejskim charakterze. Mamy kilka bardzo ładnych kamieniczek, potok jest przykryty brukiem a rozplanowanie wsi, odtwarza topografię Jerozolimy. Są góry: Syjon, Synaj, Tabor i Golgota. Potok się nazywa Cedron a sadzawka Siloe. Po przeciwnej stronie bazyliki stoi Pałac Heroda, nieopodal mieści się wambierzycka szopka.
W Wambierzycach, oprócz bazyliki, znajduje się unikatowa kalwaria wambierzycka. Kompleks ten powstał w latach 1683 – 1708. Składa się on z 79 kaplic. Obejście jej całej to nie lada zadanie, lecz podobno trudy wędrówki wynagradzają wspaniałe widoki Gór Stołowych i Sowich. Założenie kalwaryjskie było częścią planu Daniela Paschasiusa, który w 1677 roku nabył Wambierzyce i zapragnął przekształcić je w kłodzką Jerozolimę. Zbudowano we wsi 12 wewnętrznych bram, jerozolimskie obiekty nawiązujące do życia Jezusa oraz właśnie jedną z największych i najcenniejszych w Europie Drogę Kalwaryjską. Budowę jej ukończono w 1808 roku.
Dolnośląskie Jeruzalem jest jedyną taką atrakcją turystyczną nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Maria Wandzik