Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

31 sierpnia, 2019

Dolnośląskie Jeruzalem- Wambierzyce

oznor

Dolnośląskie Jeruzalem- Wambierzyce

Wambierzyce to urocza mieścina, zwana dolnośląskim Jeruzalem, położona w Kotlinie Kłodzkiej, blisko Gór Stołowych, w gminie Radków.
Wieś znana jest jako największy ośrodek kultu Maryjnego na całym Dolnym Śląsku. Początki sanktuarium sięgają aż XII wieku. Wtedy to niewidomy Jan z Ratna miał w cudowny sposób odzyskać wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej. Legenda twierdzi, iż do umieszczonej figurki Maryi w konarach lipy ślepiec modlił się tak żarliwie, iż zemdlał. Kiedy się ocknął, zobaczył rozświetloną cudownymi promieniami rzeźbę. Odzyskał wzrok. Pierwszą drewnianą kapliczkę w miejscu cudu, wzniesiono już w 1263 roku. Na początku XVIII wieku w miejscu kapliczki wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin. W 1936 r. kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej.
Centrum wsi zajmuje plac NMP, o miejskim charakterze. Mamy kilka bardzo ładnych kamieniczek, potok jest przykryty brukiem a rozplanowanie wsi, odtwarza topografię Jerozolimy. Są góry: Syjon, Synaj, Tabor i Golgota. Potok się nazywa Cedron a sadzawka Siloe. Po przeciwnej stronie bazyliki stoi Pałac Heroda, nieopodal mieści się wambierzycka szopka.
W Wambierzycach, oprócz bazyliki, znajduje się unikatowa kalwaria wambierzycka. Kompleks ten powstał w latach 1683 – 1708. Składa się on z 79 kaplic. Obejście jej całej to nie lada zadanie, lecz podobno trudy wędrówki wynagradzają wspaniałe widoki Gór Stołowych i Sowich. Założenie kalwaryjskie było częścią planu Daniela Paschasiusa, który w 1677 roku nabył Wambierzyce i zapragnął przekształcić je w kłodzką Jerozolimę. Zbudowano we wsi 12 wewnętrznych bram, jerozolimskie obiekty nawiązujące do życia Jezusa oraz właśnie jedną z największych i najcenniejszych w Europie Drogę Kalwaryjską. Budowę jej ukończono w 1808 roku.
Dolnośląskie Jeruzalem jest jedyną taką atrakcją turystyczną nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Maria Wandzik

oznor

sdr

cof

dav

mde

mde

cof

dav

oznor

mde

mde

oznor

cof

sdr

oznor

oznor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *