Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Domki dla jeży trafiły do Katowic


TAURON już od trzech lat wspiera jeże. Poza kampaniami informacyjnymi i lekcjami w szkołach, firma funduje także domki dla tych zwierząt. W tym roku przekazano ich ponad 100, z czego 25 trafiło do Katowic.

Projekt „Domek dla Jeża MegaZwierza”, to inicjatywa, którą zapoczątkował jeden z pracowników firmy TAURON, Piotr Gleńsk. Jego zamiłowanie tymi zwierzętami narodziło się w przykrych okolicznościach, kiedy przed swoimi drzwiami, po zimnej i deszczowej nocy, znalazł jeża. – Tak mi się go żal zrobiło, nie mogłem przeboleć tej straty. Nad ranem go znalazłem, był już martwy – mówi Piotr Gleńsk, twórca domków. Ta sytuacja była impulsem do tego, aby zacząć pomagać jeżom. Domowa opieka i prowadzenie lecznicy, stanowiły dopiero początek. Pomoc na szerszą skalę rozpoczęła się po zorganizowaniu w TAURONIE konkursu dla pracowników, którzy mieli wskazać, co chcieliby robić w swoim najbliższym otoczeniu – Pan Piotr powiedział: „ja bym chciał budować domki dla jeży”. Byliśmy szczerze i głęboko zdumieni tą propozycją, ale mówimy „ok!”. – wspomina Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy firmy TAURON, koordynator akcji. Jak się później okazało, był to jeden ze zwycięskich projektów. Po zbudowaniu pierwszego domku, firma postanowiła ten pomysł wspierać i rozwijać.
W ramach projektu społecznego „KATOobywatel” TAURON zdecydował się przekazać Katowicom aż 25 domków. Pięć z nich trafi na tereny wskazane przez Zakład Zieleni Miejskiej, a 20 w miejsca, które wytypują mieszkańcy. Pierwszy domek stanął w Parku Budnioka, w którym już od dwóch lat mieszkańcy organizują akcję „Dzień Jeża”. Kolejne pojawią się m.in. w Katowickim Parku Leśnym czy Parku Kościuszki.
Miejsc, w których jeże potrzebują schronienia jest znacznie więcej. Warto pamiętać o tym szczególnie przed zimą, kiedy to zwierzęta te zapadają w stan hibernacji. Kupki liści nie zapewniają tak dobrej ochrony jak domki, nawet te zrobione przez nas własnoręcznie. Ochronę jeżom możemy zapewnić również w inny sposób, chociażby sprawdzając teren przed skoszeniem trawy czy ograniczając prędkość na drodze. Pamiętajmy, że jeże żyją nie tylko w lesie, ale też zasiedlają miasta, dlatego też zadbajmy o ich bezpieczeństwo.
autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.