Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

11 sierpnia, 2020

„Domy bezdomne” – fotografie Doroty Brauntsch w Bibliotece Śląskiej!

„Domy bezdomne” – fotografie Doroty Brauntsch, to niezwykła wystawa, opowiadająca o znikającej architekturze ceglanej na górnośląskiej wsi. Ekspozycja, którą do końca sierpnia 2020 roku można oglądać w holu głównym Biblioteki Śląskiej jest zwieńczeniem projektu fotograficznego, który Dorota Brauntsch rozpoczęła w 2016 roku pod nazwą „Ceglane domy” → facebook.com/ceglanedomy.

To opowieść o odchodzeniu, ale nie tylko lokalnej architektury, także swoistej korelacji budownictwa wiejskiego z naturą, kiedy do wznoszenia domów używano jedynie naturalnych materiałów takich jak glina, kamień, drewno czy słoma. Dziś w większości porzucone i zdewastowane, zarośnięte drzewami i chaszczami, ceglane budynki powoli wtapiają się i znikają w otaczającej je przyrodzie. W niedalekiej przyszłości całkowicie znikną z krajobrazu śląskiej wsi.

W zbiorach Biblioteki Śląskiej znaleźć można także publikację Doroty Brauntsch (pod tym samym tytułem), która była prezentowana w ramach cyklu realizowanego przez książnicę #poniedziałkizdobrąksiążką → https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/posts/3058776167478541

Wystawa czynna 3–31 sierpnia 2020 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej w Katowicach, plac Rady Europy 1.
Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.